Hodnocení recenzenta

TWS sluchátka Lamax Clips1 ANC a Clips1 Plus si v záplavě obdobně vybavené konkurence určitě najdou své příznivce díky dobrému, resp. zábavnému zvuku, velmi dobře fungujícímu ANC a dlouhou výdrží na baterii.

7
x/10

V nabídce značky Lamax se objevila hned pětice nových TWS sluchátek, z nichž dvoje nabízejí technologii aktivního potlačení ruchů, tzv. ANC. A právě tato sluchátka nám byla poskytnuta k otestování. Konkrétně se jedná o modely Clips1 Plus a o pět set korun dražší Clips1 ANC. Při pohledu do specifikací najdete jen minimum rozdílů. Znamená to tedy, že jsou stejná či podobná i z pohledu ovládání, zvuku či komfortu nošení? Nejen na tyto otázky se vám pokusí odpovědět následující recenze Lamax Clips1 ANC a Clips1 Plus.

RECENZE LAMAX CLIPS1 ANC A CLIPS1 PLUS – BALENÍ

Oboje sluchátka jsou zabalena do identických krabiček, na kterých nemůže chybět pro značku Lamax typická tyrkysová barva. Uvnitř najdete plastovou vaničku, v níž jsou netradičně zvlášť uložená sluchátka a přenosné pouzdro. V balení dále najdete nabíjecí USB kabel, nezbytný vícejazyčný návod i výměnné sady gumových koncovek. A právě u nich nacházím první rozdíl. Zatímco ANC verze má obvyklé dvě doplňkové sady, tak levnější Plus verze má hned tři páry. A ne, nejedná se o omylem přibalené dvě stejné velikosti od jednoho z párů, ale o tři sady různých velikostí.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

POUZDRA

Na první pohled vypadají obě pouzdra identicky. Při bližším zkoumání si nelze nevšimnout, že verze ANC má kolem obvodu lesklý lem a je mírně oblejší. Obě verze mají totožně umístěný nabíjecí USB-C konektor netradičně na pravém boku. Ke zpracování nelze mít žádnou výtku, víka přesně doléhají a ani při silnějším stisku se neozývají žádné pazvuky. Použitý plast je sice levnější, ale je matný, a tak dobře odolává otiskům prstů. Co už si výtku zaslouží, je malý výřez pro otevírání víka, a toto platí zejména pro ANC verzi. V kombinaci se symetrickým tvarem pouzdra se jejich otevření jen po hmatu stává oříškem. Bude to chtít zkrátka cvik.

Po otevření vík čeká další překvapení. Očekával bych, že vyšší cena ANC verze se projeví právě u pouzdra. Jenže opak je pravdou. ANC verze má jen obyčejné víčko s mizernou aretací, zatímco Plus verze má víčko vyplněné výlisky pro obě sluchátka a příjemně tuhým kloubem. Uložení sluchátek je v obou pouzdrech stejné, tedy horizontální. Magnety drží sluchátka jistě ve svých pozicích, jejich vyjmutí je však velmi snadné.

SLUCHÁTKA

Tvar sluchátek ANC i Plus verze je téměř identický, ovšem ANC verze je mírně objemnější. Rozdíly najdete i u tvaru nožiček, kdy ANC verze je má plošší, tlustší a o pár milimetrů delší. Oboje sluchátka jsou vybavena barevnou LED indikující stav baterie, příp. stav párování. U obou sluchátek také počítejte s ovládacími ploškami, které reagují jen na poklepání. Např. ke zvýšení hlasitosti musíte dvakrát poklepat na pravé sluchátko, ke snížení hlasitosti pak totéž na levé sluchátko. Subjektivně mi reakce přišly lepší u ANC verze. U Plus verze jsem si musel sluchátko za chůze přidržovat palcem, abych se dočkal korektního aktivování ANC trojitým poklepáním.

Ke zpracování sluchátek taktéž nemohu mít žádné výhrady. To už ale nemohu říct o pohodlí  při nošení. Tvar sluchátek mým uším příliš nesedl a po pár desítkách minut mě začaly bolet uši. U větší ANC verze to bylo ještě dřív.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Tuto kapitolu nelze začít jinak, než párováním sluchátek, které proběhlo naprosto hladce u obou modelů. S telefonem se páruje vždy jen jedno sluchátko a druhé se k němu připojí. Stav párování indikují drobné LED na vnější straně sluchátek. Pokud by se přeci jen problémy s párováním objevily, využijete tlačítko v pouzdru a provedete reset. Během testování jsem nenarazil na žádné problémy s navázáním spojení, výpadky či jinými problémy.

Víc jsem se ale zapotil při ovládání, které reaguje, jak už jsem zmínil, pouze na poklepání. V klidu v sedě jsem neměl problém ani s jedním modelem. Za chůze už to ale bylo horší a nejednou se mi stalo, že jsem místo aktivování ANC jen zvyšoval hlasitost, protože tři klepnutí za sebou se mi nedařilo úspěšně provést. S citlivostí dotykové plochy jsou na tom hůře sluchátka Plus, ANC verze reagovala lépe. Ani jeden model nenabízí párování s více zařízeními najednou, to ale v této cenové kategorii stále není běžná věc. Stejně tak rozšířené možnosti nastavení pomocí mobilní aplikace. Zapomeňte také na automatické pozastavení přehrávání po vytažení jednoho či obou sluchátek z uší.

ANC REŽIMY

Dostáváme se k hlavnímu bodu, který tvoří v úvodu uvedený cenový rozdíl mezi oběma modely sluchátek. Tím je právě schopnost odstínit posluchače od okolí pomocí aktivního potlačení ruchů. ANC verze je vybavena celkem třemi mikrofony směřujícími dovnitř i ven a výsledkem má být snížení okolních ruchů až o 40 dB, zatímco Plus verze zvládne “jen” 30 dB. V praxi není rozdíl výrazně slyšitelný, ale při přímém srovnání jej určitě lze pozorovat. Konstantní hluk v jedoucím vlaku zvládnou oboje sluchátka odstínit velmi dobře. Různorodější hluk ulice lépe zvládá právě ANC verze.

K dispozici je také Transparency mód zvyšující průnik zvuku z okolí. Bohužel jej nemůžete nikterak při přepínání režimů s ANC a bez ANC přeskočit. Zapnutí jednotlivých režimů potvrdí anglicky ženský hlas s adekvátní úrovní hlasitosti.

VÝDRŽ

Výdrž na baterii dle specifikací dosahuje 10 hodin při 50% hlasitosti u ANC verze a 8 hodin u Plus verze. Celkově byste se měli dostat až na 44 hodin, resp. 42 hodin poslechu bez aktivního ANC. Upřímně, není důvod těmto číslům nevěřit, jelikož komunikace probíhá přes energeticky efektivní Bluetooth 5.3 a k přenosu se využívají kodeky AAC a SBC. Při poslechu jsem se k těmto hodnotám skutečně přiblížil. Drobnou vadou na kráse je, že se o stavu nabití baterie pouzder nijak nedozvíte. V telefonu uvidíte jen aktuální stav nabití sluchátek.

ZVUK

Značka Lamax není na poli s cenově dostupnou audiotechnikou žádný nováček a je to hned poznat po spuštění přehrávání vaší oblíbené muziky. I v této disciplíně jsou mezi sluchátky rozdíly, ovšem nikterak zásadní. ANC verze se snaží hrát vyrovnaně, zvuk je širší s velmi pěkným podáním středů i výšek, které ale zároveň nejsou nijak agresivní. Pluska na to jdou trochu jinak. Jejich zvuk je hutnější s mnohem více basy, bohužel ale na úkor ostatních pásem. Pokud ovšem máte rádi dynamický poslech, budou vám tato sluchátka určitě vyhovovat. Mluvené slovo podcastů si ale užijete u obou verzí sluchátek. Stejně tak telefonní hovory jsou výborně slyšitelné. Totéž platí pro mikrofony, kdy druhá strana nepoznala, že používám sluchátka.

RECENZE LAMAX CLIPS1 ANC A CLIPS1 PLUS –  ZÁVĚR

Nabídka TWS sluchátek s ANC se během posledních pár let výrazně rozrostla a jejich ceny spadly tak, že si je může pořídit opravdu každý, což potvrzují oboje recenzovaná sluchátka Lamax. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že rozdílů mezi oběma modely bude pomálu, skutečnost je jiná. Je ale nutno říct, že rozdíly nejsou zásadní. Pro běžné posluchače nabídnou dostatečně kvalitní zvuk, účinné ANC i nadstandardní výdrž. Pokud budete mít možnost si před koupí sluchátka vyzkoušet, určitě to udělejte. Jejich tvar vám nemusí sednout a nošení pak nebude úplně pohodlné. Natrénovat budete muset i ovládání. Pokud dáváte přednost hutnému zvuku s výrazně basovým projevem, nebo máte hodně napjatý rozpočet, sáhněte po modelu Plus. Pokud byste raději vyrovnanější zvuk, účinnější ANC a mírně lepší ovládání, zvolte model ANC.

Jestliže se vám sluchátka zalíbila, můžete si je pořídit přímo v oficiálním e-shopu značky Lamax za cenu 999 Kč za verzi Plus, nebo 1 499 Kč za verzi ANC. Za poskytnutí sluchátek k recenzi děkujeme oficiálnímu zastoupení značky Lamax.