Společnosti Qualcomm a Google ve společné tiskové zprávě oznámily, že rozšiřují svou spolupráci na vývoji platformy RISC-V Snapdragon Wear. Platforma je  zaměřená na podporu nové generace řešení Wear OS. To znamená, že je šitá na míru chytrým nositelnostem. Práce na vývoji už začaly a jejich cílem je zajištění komerčního využití pro aplikace a robustní softwarový ekosystém. Jinými slovy to znamená významný krok vpřed ve vylepšení ekosystému Android pomocí vlastních, energetický účinných a vysoce výkonný procesorů.

Podstata platformy Qualcomm RISC-V Snapdragon Wear

Platforma RISC-V je ve své podstatě Open Source instrukční sada pro CPU. V praxi tedy developeři procesorů neplatí licenční poplatky tak jako u ARM. Proto je RISC-V alternativu k architektuře ARM.

Qualcomm a Google jsou částí RISC-V Software Ecosystem (RISE), což je konsorcium lídrů, kteří ve svém oboru podporují inovace a zvyšují konkurenční prostředí trhu. Qualcomm navíc nedávno oznámil i to, že investuje do nové společnosti, která se věnuje rozvoji hardware RISC-V. Android totiž zatím nemá oficiální podporu pro RISC-V. Instrukční sada je tak nová a některé její části jsou stále ve vývoji. Je potřeba intenzivní práce na základních funkcích, o kterých rozhoduje Google. Zároveň Qualcomm a Google staví odrazový můstek jak pro Wear OS založený na Androidu, tak pro výkonnější čipsety pro chytré nositelnosti.

RISC-V má se svým otevřeným zdrojovým kódem umožnit výrobcům nositelností přizpůsobení jádra, což je výhodné pro celý ekosystém od výrobců procesorů, přes OEM až po koncové spotřebitele. Kdy přesně se dočkáme komerčního uvedení nositelností založených na platformě RISC-V zatím společnosti Qualcomm a Google nesdělily. Ale vzhledem k tomu, že Qualcomm zpravidla uvádí nové čipsety pro nositelnosti co dva roky, mohli bychom se procesoru založeném na RISC-V dočkat možná už v příštím roce.