Třetí čtvrtletí letošního roku máme za sebou. Na prahu posledního čtvrtletí možná nebude od věci malá rekapitulace prodejů chytrých telefonů v uplynulém období. Pravidelné analýzy prodejů vydává společnost Counterpoint a svou analýzu nevynechala ani tentokrát. Pojďme se proto podívat podrobněji, kterým společnostem se dařilo ve třetím kvartálu nejlépe a jak vypadá celkový trh s chytrými telefony.

Analýza společnosti Counterpoint pro třetí kvartál 2023

Celosvětový objem prodejů chytrých telefonů ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně poklesl o 8 %. Pokles prodejů analytici společnosti Counterpoint ale zaznamenávají už devět čtvrtletí po sobě. Ovšem paradoxem je, že mezičtvrtletně prodeje nepatrně vzrostly, a to o 2 %. Důvodem meziročního poklesu prodejů je především pomalejší oživení poptávky. Naopak mírný mezičtvrtletní nárůst analytici zaznamenali v září/septembri, díky uvedení nových telefonů společnosti Apple. Analytici proto očekávají, že dynamika růstu prodejů se ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě mírně zvýší. Zvedne ji kromě prodejů iPhonů i prodejní festival v Indii a v Číně.

A jak si v rámci prodejů podle Counterpoint vedly velcí hráči na trhu s telefony? Společnost Samsung je na globálních trzích stále lídrem a ve třetím čtvrtletí získala pětinu celkového objemu prodejů. V závěsu za Samsungem stojí společnost Apple s 16 % tržním podílem, a to i přes omezenou dostupnost řady iPhone 15. Do TOP pětky se dostaly ještě společnosti Xiaomi, Oppo a Vivo, ale všechny zaznamenaly meziroční poklesy prodejů. Všechny tři značky pokračovaly ve třetím čtvrtletí na posílení svých pozic na klíčových trzích v Číně a Indii, ale zároveň zpomalily svou expanzi na zámořských trzích.

V závěru se ještě podíváme i na společnosti Honor a Huawei. Tyto dvě značky patří mezi jediné, které zaznamenaly ve 3. čtvrtletí meziroční růst. Zvlášť pak Honor se stal jedním z největších prodejců za hranicemi Číny. Huawei naopak k růstu pomohlo uvedení telefonů řady Mate 60 v Číně. Mezi regiony s největším meziročním růstem patří oblast Středního východu a Afriky. Naopak rozvinuté trhy jako je Severní Amerika, západní Evropa a Jižní Korea zaznamenaly strmý pokles. Ale i v těchto regionech analytici Counterpoint očekávají v posledním kvartálu roku 2023 oživení díky prodejům telefonů iPhone 15.