Společnost Huawei je už poměrně dlouho pod tlakem amerických sankcí. Proto se soustředí na vývoj a výrobu vlastního softwaru i hardwaru. Kromě operačního systému Harmony OS připravila už v roce 2018 vlastní formát paměťových karet s názvem NM Card. Jde v podstatě o náhradu za microSD karty, které rozšiřují interní paměť chytrých telefonů. Ovšem technologie NM se plošně nerozšířila a zatím ji využívá jen Huawei u svých telefonů. Ale poté, co Huawei představil telefony Mate 60 s podporou 5G sítí se vrací zájem o jeho produkty, a to nejen u uživatelů. Zájem o spolupráci projevila například i společnost Lexar, která se zabývá výrobou produktů flash pamětí.

NM karta společnosti Lexar má kapacitu 512 GB

Nová NM karta společnosti Lexar má kapacitu 512 GB, což je celkem slušná porce úložného prostoru navíc. Je zhruba o jednu třetinu menší než běžná microSD karta. A díky své kompaktní velikosti se pohodlně vejde do slotu pro nano SIM karty. Odtud také pochází její název NM, tedy Nano Memory Card.

Karta Lexar NM podporuje protokol eMMC 5.1. Nabízí rychlost čtení 90 MB/s a rychlost zápisu až 85 MB za sekundu. To se ovšem ani zdaleka neblíží rychlosti vestavěného úložiště. Pro nahrávání 4K videa na telefonech společnosti Huawei to ale postačí. K dispozici jsou prý také Lexar karty s kapacitami 128 GB a 256 GB. Ale pouze karta s kapacitou 512 GB je testovaná a prověřená v laboratořích Huawei a Lexar Quality.

NM karta Lexar s kapacitou 512 GB se zatím volně neprodává, ale vbrzku bude dostupná v internetových obchodech Huawei Mall a také v kamenných prodejnách společnosti Huawei. O ceně nové NM karty karty se v této chvíli jen spekuluje. Podle tipařů je pravděpodobné, že se cena vyšplhá až na zhruba 100 dolarů. Tipaři vycházejí z toho, že stávající NM karty společnosti Huawei s kapacitou 256 GB stojí od 50 do 80 dolarů. Zda se kromě společnosti Lexar chopí produkce i další společnosti je prý jen otázkou času, protože poptávka po chytrých telefonech Huawei roste. Výroba NM karet je ale poměrně nákladná, což samozřejmě zvyšuje jejich prodejní cenu.