Operační systéme Android 14 vydala společnost Google letos poněkud později, což ale neznamená, že by zaspali i výrobci chytrých telefonů. Valná většina z nich pilně pracovala na svých nadstavbách založených na této nové verzi systému Android a pomalu je už začíná distribuovat na některé ze svých telefonů. Pozadu nezůstává ani společnost Xiaomi, která nedávno připravila nadstavbu MIUI postavenou na novém Androidu pro telefony Xiaomi 13, 13 Pro a 12T. Ovšem proslýchá se i to, že pracují také na svém vlastním operačním systému Xiaomi MiOS.

První zprávy o tom, že je v přípravách systém Xiaomi MiOS pustili na síť čínští tipaři s tím, že Xiaomi úplně vynechá MIUI 15 a rovnou nasadí právě tento nový operační systém. MIUI 14 je tak prý poslední verze nadstavby. Operační systém Xiaomi MiOS je prý kompatibilní s Android Open Source Project a bude fungovat na řadě zařízení včetně telefonů, tabletů a nositelností. Je také potřeba dodat, že Xiaomi si na konci loňského roku zaregistrovala doménu “mios.cn”. Web ale momentálně zobrazuje chybu 403 a nemá certifikaci SSI.

Xiaomi MiOS zatím nebude, pokračuje MIUI 15

Jak to tedy je? Ruší se MIUI 15 a místo ní přijde systém MiOS? Pánové z portálu Xiaomiui hledali odpověď na tuto otázku a zřejmě ji našli. Podle nich jsou zprávy o nasazování nového operačního systému nepodložené. Xiaomi momentálně testuje nadstavbu MIUI 15, kterou vydá společně s telefony řady Xiaomi 14. Zároveň ale nepopírají, že do budoucna není vyloučeno, že na Xiaomi MiOS opravdu dojde. Nebyl by ale dostupný globálně, ale pouze exkluzivně pro čínské uživatele.

Proces oficiálního testování nadstavby MIUI 15 podle stránek Xiaomiui právě běží a je interně vyvíjený pro celou řadu telefonů. Jako důkaz předkládají několik snímků stabilního sestavení chystané nové verze nadstavby. Získali je na oficiálním serveru Xiaomi, takže jde tedy o spolehlivou informaci. Uvedení MIUI 15 se prý dočkáme na konci tohoto měsíce.