Hodnocení recenzenta

Lamax Instakid 1 udělá z vašich předškolních dětí malé dokumentaristy. Posloužit však může i pro hraní her či poslech hudby nebo pohádek.

5
x/10

Společnost Lamax zařadila do své nabídky dětský fotoaparát s možností okamžitého tisku fotek na termopapír. Nejen to však umí toto zařízení nabídnout. Zda a na jak dlouho se vaše děti touto hračkou zabaví, vám zkusí napovědět následující recenze Lamax Instakid 1.

RECENZE LAMAX INSTAKID 1: BALENÍ – VŠE POTŘEBNÉ PŘIBALENO

Jako správná dětská hračka je i tento fotoaparát zabalený do pestrobarevné krabice, jejíž obsah nabízí téměř vše, aby se z vaší ratolesti během pár minut stal dokumentarista. Fotoaparát se nabízí v bledě modré a růžové barvě. Kromě samotného fotoaparátu výrobce přibalil šňůrku pro zavěšení na krk, nabíjecí káblík s konektory USB-A a USB-C a tři role termopapíru. Jedna z nich slouží pro tvorbu samolepek. Dle výrobce se na jednu roli vejde až 100 fotek. Pokud papír dojde, lze jej na stránkách výrobce doobjednat.

Stačí vybalit a můžete fotit a tisknout

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ – PRO MALÉ RUCE

Zaměření na malé děti se odráží ve zpracování i vzhledu, kterému dominují obliny, žádnou ostrou hranu na těle fotoaparátu nenajdete. Rozměry těla činí 87 x 90 x 53 mm. Poslední rozměr patří tloušťce, která je z mého pohledu poměrně velká, aby mohly dětské ručičky současně fotoaparát držet a zároveň se dostat k tlačítku spouště na zadní straně. To je ale na druhou stranu dostatečně velké. Obklopeno je dalšími čtyřmi tlačítky, která využijete pro pohyb v menu a ovládání jednotlivých funkcí. Nad nimi sídlí 2,4″ barevný displej s poměrně hrubým rastrem. Jeho jas je dostatečně intenzivní, aby na displej bylo dobře vidět i na přímém slunci. Nelze jej ale nikterak regulovat, což za šera nebude pro oči příliš příjemné.

Přední strana patří samotné čočce a plastovému zrcátku pro focení selfíček, které je až překvapivě dobře použitelné. Výrobce nezapomněl ani na LED blesk, ovšem postup, jak se s ním pracuje už jsem nikde, včetně návodu, nenašel. Spodní strana má pod gumovou krytkou uschovaný USB-C konektor pro nabíjení a slot pro microSD kartu, jejíž kapacita může mít až 32 GB.

CO VŠECHNO NABÍZÍ – NEJEN FOCENÍM SE DĚTI ZABAVÍ

Lamax Instakid 1 se nesnaží děti zaujmout jen zaznamenáváním okolních radovánek, ale nabídne jim také čtyři jednoduché hry ve stylu Tetris, Arkanoid, Hada a jednu logickou hru s přemisťováním kostek. K dispozici je i možnost poslechu MP3 souborů, které uložíte na paměťovou kartu. S poslechem však souvisí nepodařená regulace hlasitosti. Při poslechu ji nejde nijak měnit a navíc je sdružená s potvrzujícím pípáním po každém stisknutí libovolného tlačítka. Znamená to tedy, že v nastavení zvolíte požadovanou hlasitost a tou se přehrávají uložené MP3ky a stejně hlasitě bude fotoaparát pípat. Škoda také je, že nelze mít spuštěnou např. hudbu a u toho hrát hru. Lze jedno nebo druhé. Pokud už děti nezabaví focení, hry ani poslouchání pohádek, mohou fotoaparát využít i pro natáčení videa. Nativní rozlišení je 720p s interpolací na 1080p při 30 sn./s.

KAMERA – USPOKOJÍ JEN TY NEJMENŠÍ

Dostáváme se ke kapitole, která je pro toto zařízení klíčová. Fotoaparát může jednoduše fungovat s vloženým papírem i bez něj a totéž platí i pro paměťovou kartu. Fotky se vytisknou přímo, nebo kdykoliv později po načtení z paměťové karty. Papír se do těla vkládá poměrně snadno, stačí tělo tahem rozevřít a vložit ruličku papíru. Je to obdobné jako u pokladny v obchodě. Zařízení podporuje dva způsoby tisku, jehličkový a stupně šedi. Jehličkový připomíná tisk v novinách, stupně šedi pak účtenku z obchodu. Ano, tisk je monochromatický, nečekejte tedy žádnou velkou kvalitu. Pro vybláznění dětí na nějaké party to samozřejmě postačí. Určitě se jim zalíbí možnost doplnit obrázky o 18 rámečků, 8 obrazových efektů či 5 filtrů. Filtry ovšem na monochromatickém tisku nepostřehnete a při prohlížení fotek např. v počítači, my dospělí nevyjdeme z údivu.

Tím se dostávám ke kvalitě pořizovaných fotek a videí. Na rovinu, kvalita odpovídá dětské hračce. Jednoznačně doporučuji využít přímého tisku obrázků na přibalený papír, na nic jiného se stejně nehodí. Jen mírně světlejší místa ve scéně trpí na přepálení a barevné podání absolutně neodpovídá realitě. Video je na tom ještě hůř. Pokud z něj chcete mít alespoň trošku použitelný záznam, nehýbejte při natáčení s fotoaparátem, jinak se video trhá, jako by bylo točeno rychlostí do 15 sn./s.  Stále myslete na to, že se jedná o dětskou hračku.

RECENZE LAMAX INSTAKID 1: ZÁVĚR

Chcete-li svému dítku udělat radost, aby si spolu s kamarády ze školky při oslavě narozenin, lidově řečeno zablbli, pak je Lamax InstaKid 1 fajn hračka. Roličky papíru zmizí rychlostí blesku, ale s tím se musí počítat. Příjemné určitě je, že menu ve fotoaparátu umí česky, což ocení spíš dospělí, kteří zařízení dětem nejprve nastaví. Ikonky jednotlivých funkcí jsou dostatečně intuitivní, aby se v menu rychle zorientovaly i předškolní děti. Ti větší už budou přeci jen náročnější a nad tímto fotoaparátem nejspíš ohrnou nos.

Za poskytnutí fotoaparátu k recenzi děkujeme oficiálnímu zastoupení značky Lamax, na jejíž stránkách si můžete fotoaparát zakoupit za cenu 1 999 Kč.