Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) na golfovém turnaji Ryder Cup 2023 nasadila privátní 5G síť a integrovanou Wi-Fi síť. Ty fungují společně v rámci jedné rozlehlé sítě, představující tak budoucnost bezdrátové konektivity. Kombinace privátní technologie 5G od společnosti Athonet, kterou společnost HPE akvírovala, a technologie Wi-Fi od HPE Aruba Networking poprvé přinesla nové ultrabezpečné funkce. Dále výrazné rozšíření pokrytí a vylepšený zážitek fanouškům a personálu pořadatele v bezprecedentním měřítku na jedné z nejprestižnějších sportovních událostí na světě.

Tento globální turnaj, který se konal v golfovém klubu Marco Simone Golf & Country Club v Římě, od 25. září do 1. října, přinesl organizátorům jedinečné výzvy v oblasti konektivity. Golfový areál, který se skládá ze 150 hektarů archeologicky chráněné oblasti, byl přeměněn na jeden z největších dočasných sportovních stadionů na světě. Během události hostil 250 000 diváků. Vzhledem k tomu, že návštěvníci a personál pořadatele vyžadují vysokou dostupnost rychlého připojení, byla pro organizátora vidina poskytnout inovativní, špičkovou bezdrátovou síť klíčová.

Revoluční kombinovaná Wi-Fi a privátní 5G síť

Aby byly splněny kritické požadavky na konektivitu Ryder Cupu, navrhlo HPE revoluční kombinovanou Wi-Fi a privátní 5G síť. Síť, jak byla navržena tato, poskytuje vhled do budoucnosti privátních sítí a je ranou realizací společnosti HPE. A to poté co v červnu 2023 získala společnost Athonet.

„Každý Ryder Cup nám dává příležitost posunout hranice technologických inovací. Tak, aby zážitky fanoušků byly na maximální možné úrovni. Proto jsme potěšeni, že jsme mohli poprvé nabídnout kombinaci špičkové Wi-Fi konektivity a privátní 5G technologie,“ uvedl Michael Cole, hlavní technologický ředitel skupiny European Tour a Ryder Cup Europe a dále dodal: „Privátní 5G přináší obrovské provozní výhody. Protože dokáže splnit požadavky na rychlé připojení. Díky ní jsme pokryli celý areál a rovněž zajistili kritické služby. Jako je zabezpečení, hlídání, prodej vstupenek a informace o skóre. Ty by jinak musely být závislé na přetížených místních telekomunikačních sítích.“

„Když jsme začátkem toho roku oznámili převzetí společnosti Athonet, naším cílem bylo stát se globálním lídrem v oblasti privátních řešení 5G sítí. Ryder Cup byl skvělou příležitostí ukázat, jak naše inovace v oblasti Wi-Fi a privátního 5G spolupracují,“ řekl Phil Mottram, výkonný viceprezident a generální ředitel společnosti HPE Aruba Networking a dodal: „Šlo o dokonalou ukázku integrace privátní 5G sítě a Wi-Fi v náročném prostředí. Konkrétně tam kde privátní 5G poskytuje rozšířený dosah a spolehlivost pro personál pořadatele. Zatímco Wi-Fi 6E poskytlo vysokokapacitní konektivitu pro tisíce fanoušků soustředěných v klíčových místech.“

ROME, ITALY – SEPTEMBER 13: A general view of the 16th hole
prior to the DS Automobiles Italian Open 2022 at Marco Simone Golf Club on September 13, 2022 in Rome, Italy. (Photo by Stuart Franklin/Getty Images)

Posun Ryder Cupu díky inovacím

Vyšší kapacita propustnosti Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E sítě je optimálním řešením pro přeplněná místa. Pro zařízení, jako jsou notebooky a tablety, které často nemohou navázat spojení s mobilními sítěmi, je to z důvodu absence dohody o roamingu mezi veřejnými a privátními mobilními sítěmi více než žádané řešení.

Síť využívala nejnovější technologie Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E, která ve srovnání s Ryder Cupem pořádaným v Paříži v roce 2018 poskytuje dvojnásobnou kapacitu. K dispozici bylo více než 800 přístupových Wi-fi bodů. Základem sítě bylo 200 přepínačů HPE Aruba Networking CX s dohledovým centrem HPE Aruba Networking Central. Ten využívá umělou inteligenci při správě sítě. Dashboard poskytl informace o tom, co se děje v celém síťovém prostředí. A díky AI bylo vše připraveno k případnému řešení problémů, optimalizaci a zabezpečení sítě. HPE Aruba Networking ClearPass pak poskytl zabezpečenou a efektivní kontrolu přístupu a připojení. Provoz sítě a výpočetního prostředí zajistila platforma HPE GreenLake edge-to-cloud. Díky Tomu bylo na místě zapotřebí méně zařízení, a tak nasazení a správa byla nákladově efektivnější a rychlejší.

Privátní 5G síť – Athonet Tactical Cube

Tato privátní 5G síť pokryla golfový areál jedním rádiovým stožárem umístěným v centrálním místě napájeným kompaktním a mobilním privátním celulárním řešením Athonet Tactical Cube určeným pro kritické aplikace. Privátní 5G disponuje konektivitou, která umožňuje přístupové Wi-Fi body provozovat na solární energie. To se hodilo na vzdálenějších částech golfového hřiště. Díky tomu došlo k rozšíření dosahu Wi-Fi sítě bez nutnosti použít kabely. Zvlášť důležité to bylo s ohledem na fakt, že z archeologických důvodů v určitých místech není možné kabely zakopat do země. Privátní 5G síť rovněž poskytla zabezpečenou segmentovanou síť pro kritické operace citlivé na zpoždění a kapacitu, vyžadující zajištěnou šířku pásma, pro zabezpečení, správu a dopravu.

Itálie přidělila veškeré spektrum 5G sítě poskytovatelům mobilních služeb. Tudíž není za normálních okolností možné si toto spektrum zakoupit přímo od vlády. Italská vláda však pro Ryder Cup učinila výjimku a Ministerstvo komunikací poskytlo přístup k 3,8GHz pásmu. K naplnění potenciálu privátní 5G síti po celém světě, mohou vlády sehrát důležitou roli. Je totiž v jejich rukách zajistit, aby byla určitá část spektra dostupná novému inovativnímu použití. Což je případ Ryder Cupu.

Nejdigitálnějiší Ryder Cup v historii

Bez ohledu na to, kde se návštěvníci v areálu nacházeli, HPE síť v Římě je po něm virtuálně navigovala. Také umožňovala se vyhýbat frontám u stánků a na jídlo. Anebo díky ní měli možnost neustále sledovat polohu hráčů. Stejně tak pořadatel měl možnost sledovat chování fanoušků. Například posílat více personálu do míst kde byly aktuálně zapotřebí a provádět další úkony, které by návštěvníci ocenili.

Stejně jako u většiny mezinárodních sportovních událostí má vytvoření udržitelnější události vysokou prioritu. Což je zvláště náročné, když je časově omezená. Zrychlení bezdrátových a cloudových technologií na letošním Ryder Cupu vedlo k významnému snížení potřebného fyzického vybavení. Zároveň došlo k menšímu ekologickému narušení golfového hřiště. Ryder Cup je tak jedním z prvních globálních případů použití nového nástroje pro udržitelnost na platformě HPE GreenLake, který poskytuje klíčové informace o spotřebě energie v IT, emisích oxidu uhličitého a nákladech na elektřinu. Dashboard využívá pokročilou analýzu dat, aby umožnil snadné rozhodování vedoucí ke zlepšeni celkové výkonnosti v oblasti udržitelnosti.