Procesor Huawei Kirin 9000S, který stojí za řadou smartphonů Mate 60, vzbudil značnou kontroverzi. Japonská elektronická společnost nyní tvrdí, že rozluštila tajemství za výkonným procesorem Huawei.

Již koncem srpna společnost Huawei odhalila model Mate 60 Pro, který se může pochlubit 5G připojením a procesorem Kirin 9000S. Tento procesor okamžitě rozpoutal značnou diskuzi. Protože se zdálo, že využívá 7nm výrobní proces. Ten je kvůli americkým sankcím považován za nepravděpodobný.

ODHALENÍ KONTROVERZE: TAJEMSTVÍ PROCESORU HUAWEI KIRIN 9000S

Podle teorie japonské elektronické firmy se procesor Huawei, vyráběný čínskou společností SMIC, drží 14nm výrobního procesu, což je v souladu se sankcemi. Společnost SMIC však mohla použít “speciální techniky”, aby z tohoto 14nm čipu získala výkon podobný 7nm.

Huawei Kirin 9000S

Je nezbytné pochopit, že menší počet uzlů v procesoru se rovná vyššímu výkonu a energetické účinnosti. V důsledku toho je očekávání spojené s procesorem Apple A17 Bionic, který se nachází v iPhonech 15 Pro a 15 Pro Max, oprávněné. Je to první procesor na trhu zkonstruovaný 3nm procesem, který se může pochlubit nejmenším počtem uzlů.

Jádro sporu o Kirin 9000S se točilo kolem jeho údajného porušení amerických sankcí zakazujících společnosti Huawei přístup k americkým technologiím. Pokud se teorie japonské společnosti ukáže jako správná, společnosti Huawei a SMIC uložené předpisy dodržely. Nicméně specifika “speciálních technik” použitých k propůjčení výkonu na úrovni 7 nm na 14nm základu zůstávají nezveřejněna.

V současné době je to zatím vše, co víme, přičemž společnosti Huawei i SMIC o této záležitosti mlčí. Záhadný příběh procesoru Kirin 9000S nepřestává zajímat technologický svět. Nechává nás přemýšlet o tajných technikách, které mohly odemknout jeho pozoruhodný výkon.

Ve světě polovodičových technologií je dosažení optimálního výkonu při dodržení přísných sankcí působivým výkonem. Vzhledem k tomu, že technologická komunita netrpělivě očekává další odhalení a poznatky o záhadných “speciálních technikách”, je to připomínka toho, jak konkurenční a odolný se stal svět procesorů pro chytré telefony, poháněný snahou o dokonalost a hledáním technologických průlomů. Teprve čas odhalí celý příběh procesoru Kirin 9000S a jeho pozoruhodné schopnosti.