Nová verze operačního systému Android je už poměrně dlouho jen ve fázi Beta. Všichni očekávali, že po vydání třetí beta verze přijde čtvrtá beta verze a po nich, někdy v průběhu srpna/septembra, se dočkáme finální stabilní verze systému Android 14. Ostatně loni tomu přesně taky bylo u Androidu 13. Jak víme, v srpnu vyšla pouze další dílčí beta verze, takže teď všichni doufají, že ta finální dorazí v tomto měsíci.

Kdy dorazí Android 14?

Google vydává aktualizace Androidu vždy první pondělí v měsíci. Vzhledem k tomu, že toto pondělí byl v USA státní svátek, měla by aktualizace na stabilní Android 14 vyjít v úterý. Ovšem ani tyto odhady nebyly správné. Místo toho se na platformě X vyjádřil tipař Mishaal Rahman, že Google odložil vydání stabilní verze Androidu až na říjen/október.

Tipař tvrdí, že Google ještě nedokončil všechny práce na stabilní verzi systému Android 14, proto odložil její vydání. Představí ji společně s telefony řady Pixel 8, a to 4. října. Pokud se tedy tipař nemýlí, aktualizace bude uvolněná až po tomto termínu. Je to rozhodně neobvyklá situace, protože nová verze operačního systému bývá uvedena vždy minimálně měsíc nebo dokonce dva před uvedením nových telefonů.

Za zmínku rozhodně stojí i to, že etablovaní výrobci chytrých telefonů očekávali vydání systému Android 14 nejpozději v tomto měsíci. Například společnost OnePlus nedávno oznámila, že její nadstavba Oxygen OS 14, postavená na nové verzi Androidu, bude obecně dostupná na konci září. Google jí tímto trochu zhatil plány. A nejen jí. Zpožděné vydání narušilo plány i dalším výrobcům, kteří chtěli představit své nadstavby ještě v tomto měsíci. Zatím tedy není jasné, jak na toto zpoždění výrobci zareagují. Samozřejmě Google také nic o zpoždění nového Androidu nepotvrdil, takže je možné, že jej vydá ještě před 4. říjnem.