Průzkum společnosti Ušetřeno.cz zmapoval zvyklosti Čechů spojené s využíváním telekomunikačních služeb o dovolených a na chatách. Ukazuje se, že ne všichni lidé tak činí hospodárně. Jak tedy Češi využívají mobilní služby o dovolených?

Více než polovina, přesněji 56,4 procent respondentů průzkumu využívá mobilní data i v zahraničí. Převážná většina z nich, téměř 85 procent, ovšem výhradně v zemích Evropské unie. Tam lze využívat roamingové služby dle podmínek v domovském členském státě. Jen zhruba každý šestý dotázaný si nechá data zapnutá i v mimounijním zahraničí. Přitom z těch, kdo se čerpat mobilní data v cizině nezdráhají, byla zhruba pětina již někdy nucena datový tarif během pobytu v zahraničí navýšit. Což je zpravidla možné jen za velmi nevýhodných podmínek ve smyslu vyšší ceny za přikoupená data.

Léto však není jen dovolená u moře, mnozí je tráví také na chatě. A i tam chtějí být online. Z průzkumu společnosti Ušetřeno.cz vyplývá, že jen přibližně čtvrtina (24,8 procent) soukromých rekreačních objektů je připojena přes pevnou linku. Zatímco více než dvě třetiny (68 procent) dotázaných se na chatě připojují prostřednictvím telefonu nebo mobilního modemu.

„Více než 7 procent respondentů si ale není jistých, jakým způsobem se na chatě nebo chalupě připojují k internetu. Což je potvrzením známého, a sociologickými daty podpořeného faktu, že se mnoho z nás příliš nezajímá o podmínky, za kterých využíváme mobilní služby. Přitom právě na nich lze výrazně uspořit, když si pečlivě porovnáte tarify a služby různých operátorů. A pokud si veškeré tyto služby, tedy telefon, internet i televizi, převedete ke stejnému operátorovi, ušetříte i tisíc či dva tisíce korun ročně,“ vysvětluje Jan Štepaník, produktový manažer telekomunikačních služeb Ušetřeno.cz.