To, že společnost Samsung už nějakou dobu pilně pracuje na vlajkových telefonech řady Samsung Galaxy S24 asi není potřeba připomínat. Do jejich uvedení sice zbývá spousta času, ale tipaři se o jednotlivé modely z této série pilně zajímají. Víme o nich už celkem dost. Ovšem tou nejpodstatnější informací je, že se výrobce vrací ke staré strategii v použití různých procesorů pro různé trhy.

Už na jaře tipaři hlásili, že tentokrát se telefony Samsung Galaxy S34 rozdělí na skupiny. Jedna dostane procesor Snapdragon 8 Gen3 a ta druhá čipset Exynos. Pak potvrdili, že Samsung vyvíjí pro své nové vlajky čipset Exynos 2400. Tento čipset je postavený na vylepšeném 4nm výrobním procesu a má deset jader. Vylepšená je i GPU. Jak je na tom tento procesor s výkonem ale stále nevíme.

Evropo, dostaneš řadu Samsung Galaxy S24 s procesorem Exynos

Jestliže si děláte zálusk na některý model ze série Samsung Galaxy S24 a těšíte se na vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen3, asi si nechte zajít chuť. Tedy alespoň pokud jej chcete pořídit na evropském trhu. Na stránkách PhoneArena se totiž čerstvě objevila informace, že do Evropy tyto telefony dorazí s čipsetem Exynos 2400. Jako první tuto zprávu zveřejnil celkem důvěryhodný tipař Ice Universe na platformě X.  A evropští uživatelé na jeho zprávu v komentářích reagují poněkud podrážděně.

Pokud má tedy tipař pravdu, je to celkem radikální obrat ve srovnání s letošním rokem, kdy šly všechny modely Galaxy S23 na všechny světové trhy se Snapdragonem 8 Gen2. Co vede Samsung k takovému kroku? Podle stránek PhoneArena může jít o snahu ušetřit. Cena Snapdragonu 8 Gen3 je poměrně vyšší a zvýší ji i licenční poplatky.  Ty totiž Qualcomm vybírá od výrobců telefonů, kteří používají jeho procesory.  Samsung navíc navýšil u svých chystaných vlajkových telefonů pro rok 2024 kapacitu RAM, což také zvýší výrobní náklady. Proto použití procesoru Exynos 2400 pro evropské modely řady Samsung Galaxy S24 náklady teoreticky sníží. Je ale otázkou, co na ten krok řeknou evropští uživatelé. A zda je snížení nákladů za cenu snížení výkonu vlajkových telefonů správný krok.