Společnost Huawei včera v tichosti představila zbrusu nový telefon Huawei Mate 60 Pro. Na svých čínských prodejních stránkách Vmall pečlivě popsali všechny jeho specifikace, ale informaci o tom, jaký procesor nový telefon pohání jsme hledali marně. Přesto jsme se dozvěděli, že tento model jako první Huawei telefon podporuje satelitní volání, což naznačilo i podporu 5G sítí. A jak víme, americké sankce Huawei zajistily stopku pro 5G konektivitu. Proto všechny logicky zajímá, jakým čipsetem je Mate 60 Pro osazený.

Procesor telefonu Huawei Mate 60 Pro odhalen

Na odpověď jsme ale dlouho nečekali, protože se dnes na síti objevil jednak výpis benchmarkové platformy Geekbench a také výpis Antutu. Obě platformy svorně uvádějí, že telefon s kódovým označením ALN-AL00, tedy Huawei Mate 60 Pro, pohání procesor Kirin 9000s. Vzhledem k tomu, že ve výpisu Antutu jsou i další podrobnosti o tomto čipsetu, podíváme se i na ně.

Procesor Kirin 9000s má celkem dvanáct jader rozdělených do tří clusterů, a to v konfiguraci 2/6/4. Konkrétně jde o dvě jádra Cortex-A34, šest upravených jader Cortex-A78AE a čtyři jádra Cortex-A510. Maximální takt procesoru je 2,62 GHz. GPU má označení “Maleoon 910”, ovšem výpis parametry grafiky nepopisuje. Je tedy jasné, že se o výkonu telefonu Huawei Mate 60 Pro více dozvíme z výsledků benchmarkových testů. Dalo by se ale říci, že výkon CPU čipseu Kirin 9000s lehce převyšuje výkon Snapdragonu 888, je ale nižší než u Snapdragonu 8 Gen1 i Snapdragonu 8+ Gen1. Jde přesně o 279677 bodů.

Jak ve výpisu Antutu, tak i ve výpisu Geekbench jsou některé výsledky a podrobnosti o procesoru Kirin 9000s šikovně utajeny. Proto bude dobré počkat na oficiální vyjádření zástupců Huawei. Ovšem už nyní je zřejmé, že telefon Huawei Mate 60 Pro, byť patří mezi prémiová zařízení, je v rámci výkonu procesoru minimálně o dvě generace za svými konkurenty a stávajícími vlajkovými telefony.