Začátkem tohoto roku jihokorejský výrobce paměťových čipů Sk Hynix oznámil, že uvede na trh své špičkové paměti DRAM. Výrobce tvrdí, že tato paměť DRAM je nejrychlejší na trhu. A zatímco mnozí očekávali, že tato technologie bude debutovat s SoC Snapdragon, Mediatek Dimensity 9300 od MediaTeku bude prvním mobilním čipsetem, který tuto podporu získá.

Pro někoho tato zpráva nemusí být překvapením. Koneckonců jihokorejský OEM výrobce využil čipset MediaTek k testování modulů DRAM. Sk Hynix však při oznámení výslovně nezmínil konkrétní model čipové sady. Výrobce však uvedl, že se jedná o “vlajkovou čipovou sadu Dimensity nové generace”. A jediným připravovaným vlajkovým SoC MediaTek je Dimensity 9300.

MediaTek Dimensity 9300

CO ZNAMENÁ PODPORA LPDDR5T PRO MEDIATEK DIMENSITY 9300

Díky podpoře LPDDR5T poskytne Dimensity 9300 bezkonkurenční šířku paměťového pásma. Podle Sk Hynix je to 9,6 Gb/s, zatímco v současné době může LPDDR5X od společnosti Samsung nabídnout rychlost zpracování dat 8,5 Gb/s. Je tedy samozřejmé, že paměť LPDDR5T RAM bude rychlejší než LPDDR5X RAM.

Jde však o to, že ne všechny telefony s SoC Dimensity 9300 budou využívat paměť LPDDR5T RAM. Koneckonců, čipová sada je zpětně kompatibilní se starší generací paměťových standardů. A přestože LPDDR5T přináší mnohá vylepšení, je levnější pořídit si raději LPDDR5X.

Vzhledem k tomu, že Dimensity 9300 bude první čipovou sadou, která bude podporovat LPDDR5T, můžete se ptát, zda bude mít výhodu oproti Snapdragonu 8 Gen 3. V současné fázi neexistuje mnoho oficiálních informací o čipových sadách.

Ano, máme k dispozici výsledky benchmarku Geekbench pro Dimensity 9300 a 8 Gen 3. Výsledky Geekbench však výslovně neuvádějí, zda testy 9300 probíhaly s operační pamětí LPDDR5T. MediaTek však plánuje uvést čipovou sadu dříve než Snapdragon 8 Gen 3. Na lepší pochopení výkonu čipsetu tedy nemusíme dlouho čekat.