Kolik času denně strávíte sledováním displeje svého chytrého telefonu? Určitě to bude překvapení. V průměru to činí 40 % našeho bdělého času. Bohužel, takový zvyk může poškodit naše zrak, ovlivnit spánek a dokonce i zrychlit stárnutí. Zloduchem je škodlivé modré světlo, které z displejů září a před kterým nás ochrání jen málo prémiových smartphonů. Naštěstí však nový HONOR 90 přináší ochranné funkce v dostupném středním segmentu.

Bez elektroniky by modré světlo působilo na nás pouze skrze sluneční záření. Při západu slunce by ubývalo a náš organismus by se začal připravovat na spánek uvolňováním hormonu melatoninu. Tím bychom si zajistili kvalitní odpočinek a nový den bychom vstupovali plni energie, díky obnovení přirozeného modrého světla při východu slunce.

funkce Honor 90

Avšak počítače a chytré telefony změnily tento harmonogram. Modré světlo nás obklopuje dlouho po západu slunce a ovlivňuje produkci spánkového hormonu. To může mít různé negativní důsledky, od únavy očí přes problémy se spánkem až po potíže s krevním tlakem, srdečním tepem nebo celkovou vyčerpaností.

Aby se výrobci chytrých telefonů postavili proti této hrozbě a ochránili naše oči, začali se zaměřovat na vývoj funkcí, které by nám poskytly lepší zkušenost s používáním. Některé prémiové modely smartphonů mají některé ochranné funkce, ale stále chybí dostupnějším modelům. Nicméně nový HONOR 90, který se cenově řadí do střední třídy, ale vybaveností se řadí mezi ty prémiové, přináší zásadní průlom v této oblasti.

Profesor neurovědy Glen Jeffery z University College London se již podíval na funkce vlajkového smartphonu HONOR Magic5 Pro a nový HONOR 90 sdílí stejné funkce na ochranu zraku.

Funkce telefonu HONOR 90 – Dynamické stmívání displeje

Jedním z hlavních prvků, kterým se chytrý telefon HONOR 90 věnuje pohodlí očí, je jeho dynamické stmívání displeje. Tato funkce reaguje na přirozené světlo a automaticky přizpůsobuje intenzitu modrého světla na obrazovce podle denní doby. Profesor Jeffery potvrdil, že tato funkce může snížit únavu očí o 18 % po 45 minutách používání. Zároveň se ukazuje, že tato funkce může mít pozitivní vliv na krevní tlak, srdeční tep a metabolismus.

Cirkadiánní noční režim displeje

Další ochranou funkcí je Cirkadiánní noční režim displeje, který upravuje jas obrazovky tak, aby odpovídal našemu biologickému rytmu a snižuje modré světlo o téměř 40 %. Laboratorní testy potvrdily, že tato funkce může zvýšit produkci melatoninu během 3 hodin až o 20 %, což pozitivně ovlivňuje náš spánek. Oba modely HONOR, HONOR 90 a HONOR Magic5 Pro, obdržely za tuto funkci prestižní certifikaci TÜV Rheinland.

Funkce telefonu HONOR 90 – Displej bez nebezpečného blikání

Dalším problémem, kterým se nový HONOR 90 věnoval, je nebezpečné blikání displeje. I když to na první pohled nemusíme pozorovat, mnoho displejů ve skutečnosti bliká rychlostí, kterou naše oči nedokážou zachytit. Toto blikání může vést k únavě očí. HONOR 90 se touto nežádoucí vlastností zabýval a odstranil ji.

Obrazovka HONOR 90 tak nabízí živé a ostré zobrazení. A zároveň minimalizuje únavu očí i při sníženém jasu. A na závěr máme skvělou zprávu. Dynamické stmívání, cirkadiánní noční displej a certifikace TÜV Rheinland za snížení modrého světla a lepší ochranu očí jsou k dispozici také u cenově dostupnějšího modelu HONOR 90 Lite. Díky tomu si můžete vybrat smartphone, který dbá na vaše oči a celkové zdraví. A to přesně podle vašich potřeb a možností.

Cena a dostupnost

Co se týče ceny a dostupnosti. HONOR 90 je v Česku k dispozici v předprodeji až do 23. července. A navíc získáte tablet HONOR Pad X8 v hodnotě 4 990 Kč jako dárek. Od 24. července bude telefon běžně dostupný za cenu 13 490 Kč pro verzi s pamětí 8 + 256 GB a za 14 990 Kč pro verzi s pamětí 12 + 512 GB. Model HONOR 90 Lite je k dispozici již dnes za doporučenou cenu 7 290 Kč. Další informace o značce HONOR najdete na oficiálních webových stránkách: www.hihonor.cz