Společnost Qualcomm neprodukuje jen vlajkové procesory. Myslí také na telefony střední a nižší střední třídy, protože i jejich uživatelé volají po slušném výkonu. Proto se dostává na trh nový čipset Snapdragon 4 Gen2, který je šitý na míru cenově dostupným strojům. Na trhu nahradí Snapdragon 4 Gen1 z loňského roku a nabídne několik nových funkcí a vylepšení. A už nyní víme, který telefon jej dostane jako první.

Hlavní parametry procesoru Snapdragon 4 Gen2

Procesor Snapdragon 4 Gen2 má modelové označení SM4450 a je postavený na 4nm výrobní technologii. Srdcem čipsetu jsou dvě výkonná jádra Cortex-A78 s taktem 2,2 GHz a šest účinných jader Cortex-A55 s taktovací frekvencí 2,0 GHz. To vše dohromady slibuje až o 10 % lepší výkon než má jeho předchůdce. O přesném typu GPU se výrobce nezmiňuje. Procesor je také tím prvním v řadě Snapdragon 4, který je postavený na 4nm technologii pro vyšší úsporu energie.

Zbrusu nový Snapdragon 4 Gen2 podporuje displeje s rozlišením FullHD+ při 120 snímcích za sekundu. To je stejné jako u loňského čipsetu první generace. Dále zde najdeme podporu pro až 3200 MHz LPDDR5x RAM a úložiště UFS 3.1. Modem pro podporu 5G je upgradovaný na Snapdragon X61 5G RF, který poskytne rychlost stahování až 2,5 Gb/s a podporu pro Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.1 s aptX pro audio.

Pro fotoaparát cenově dostupných telefonů má Snapdragon 4 Gen2 připravenou podporu pro snímače s rozlišením až 108 MPix, případně 32 MPix, nebo dvakrát 16 MPix, pro přední kameru. Je tu i funkce Multi-Camera Temporal Filtering (MCTF) pro lepší redukci šumu při nahrávání videí. Podporuje 1080p video při 60fps, 720p zpomalené video při 120fps a také elektronickou stabilizaci obrazu. Dále zde najdeme i podporu pro rychlé nabíjení Quick Charge 4+ a připojení UBS-C má podporu pro standard USB 3.2 Gen1. První telefony s novým procesorem Snapdragon uvidíme ve druhé polovině letošního roku a jedním z úplně prvních bude model Redmi Note 12R.