Hodnocení recenzenta

Infinix Note 30 Pro může svým odvážným mixem výbavy a ceny připomínat Xiaomi před pár lety. Ústupky ve výbavě nejsou nikterak zásadní a naopak jsou k dispozici výbavové prvky výrazně dražších telefonů.

8
x/10

Pokud jste se o telefonech značky Infinix zatím nedoslechli, vězte, že tento čínský výrobce začal své telefony oficiálně dodávat v červnu loňského roku. Nabídka zatím není nikterak rozsáhlá a zahrnuje telefony nižší třídy pro nenáročné uživatele. Totéž platí pro tři novinky řady Note 30, které nabízejí zvláštní mix výbavy. Kdybyste o tyto telefony měli zájem, musíte dobře zvolit, jaký prvek výbavy je pro vás skutečně podstatný. Dle modelového označení je nejvybavenějším telefonem této řady Note 30 Pro. Odpovídá tomu i cena, ovšem jisté ústupky ve výbavě u něj najdete. Jak velké jsou a zda jsou zásadní, vám napoví následující recenze Infinix Note 30 Pro.

RECENZE INFINIX NOTE 30 PRO: BALENÍ – TO UŽ SE NEVIDÍ

Telefon dorazil v zářivě tyrkysové krabičce, která je na dnešní poměry nezvykle velká. Po jejím otevření hned přijdete na to, proč jsou rozměry takové, jaké jsou. Příslušenství, které výrobce k telefonu přidává, už dnes ani zdaleka není standardem. Kromě nezbytné dokumentace a trnu na šuplík SIM karet na kupující čeká čiré TPU pouzdro, USB kabel, nabíječka s výkonem 68 W, tvrzené sklo na displej i sluchátka. Infinix Note 30 Pro tak sbírá první body.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ – VE ZNAMENÍ BAREV

Infinix Note 30 Pro rozhodně není šedivá myš, kterou byste v záplavě telefonů snadno přehlédli. Nepřehlédnutelná jsou zejména záda vrhající odlesky mnoha barev, kterým dominuje oranžová a fialová. Záda jsou matná a velmi dobře odolávají otiskům prstů. Bohužel jsou ale také velmi hladká a telefon nepříjemně v ruce klouže. Zatímco zadní panel vypadá opravdu efektně a hodnotně, už to ani zdaleka neplatí o lesklém rámu. Ten je vyroben z levného plastu, je neustále upatlaný a určitě se velmi brzy ošoupe.

 

Na pravém boku najdete kolébkové dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů s výbornou rychlostí i spolehlivostí. Levý bok je domovem pro slot pro dvě nanoSIM a microSD kartu se třemi samostatnými pozicemi.

Nabíjecí USB-C konektor na spodní straně je už naštěstí standardem, bohužel stejně tak i podpora jen USB 2.0. Výstup hlasitého reproduktoru má své obvyklé místo vedle napájecího konektoru, zde je ovšem doplněn o druhý výstup na horní straně včetně loga známého výrobce audiotechniky JBL. Jestli a jak se tato společnost na výrobě reproduktorů nějak podílela, je otázka. Důležité je, že kvalita reprodukce je na velmi vysoké úrovni. Reproduktory nejen že dokáží hrát nahlas, ale hlavně věrně a zvuku neschází ani hluboké tóny. Navíc je k dispozici i ekvalizér.

Modul hlavního fotoaparátu je výrazný

Výrazným designovým prvkem je masivní modul fotoaparátu, který výrazně vystupuje z roviny zad. Velikost modulu navyšují zbytečně velké rozestupy mezi jednotlivými snímači. Na druhou stranu telefon položený na stole je poměrně stabilní a nekolíbá se, když budete na displeji potřebovat rychle něco vyřídit.

Hmotnost telefonu dosahuje 205 gramů, což není málo a v ruce to je cítit. Vzhledem k rozměrům 168,5 × 76,5 × 8,5 mm se ale nejedná o nikterak nadstandardní hodnotu a po krátké době si každý majitel zvykne. 

RECENZE INFINIX NOTE 30 PRO: DISPLEJ – AMOLED JAK SE PATŘÍ

Zatímco ostatní modely řady Note 30 mají IPS displeje, Note 30 Pro má AMOLED panel s úhlopříčkou 6,67″ a rozlišením Full HD+. Už to je záruka velmi pěkné podívané. Panel je navíc desetibitový se 120Hz obnovovací frekvencí a dostatečně vysokým jasem, aby byl dobře čitelný i na slunci. Nastavení umožňuje na pevno nastavit frekvenci na hodnotách 60 Hz, 90 Hz a 120 Hz, příp. nechat vše na automatice. V tom případě dochází k přepínání mezi 60 Hz a 120 Hz. Velkou pochvalu si telefon zaslouží za příjemně tenké rámečky, které jsou navíc symetrické. Co by za to takový Samsung Galaxy A54 dal. Barvy jsou příjemně živé a lze je v nastavení ještě o kousek zvýraznit, to ale není vůbec potřeba. Pohrát si můžete také s teplotou barev.

Potěší i podpora always-on režimu, ovšem v poměrně limitované podobě. A to jak z pohledu zobrazovaného obsahu, tak v samotném způsobu fungování. Jestli jste z jiných telefonů zvyklí, že always-on režim stále zobrazuje např. čas a oznámení, příp. tyto informace zobrazuje, až když nějaké oznámení dorazí, zde tomu tak není. Režim se aktivuje až po klepnutí na displej nebo po zvednutí telefonu. Na displeji se pak zobrazí čas, datum, stav baterie a informace o oznámeních. U nich lze nastavit, zda se mají  zobrazovat celé nebo jen základní informace. Víc už toho systém nedovolí.

HARDWARE A VÝKON – NEDOSTATKEM NETRPÍ

Telefon se nabízí pouze v jediné paměťové konfiguraci čítající 8 GB RAM a 256 GB úložiště. Obě tyto hodnoty jsou pro kategorii nižší střední třídy velkým nadstandardem. Kdyby vám ani toto nestačilo, lze operační paměť virtuálně navýšit až na dvojnásobek a úložiště rozšířit paměťovou kartou. Výkon telefonu dodává procesor MediaTek Helio G99, což je moderní procesor s maximální frekvencí 2,2 GHz vyráběný 6nm výrobním procesem. Bohužel mu ale chybí podpora 5G sítí. Pokud po této vlastnosti toužíte, musíte sáhnout po modelu Note 30 5G s procesorem MediaTek Dimensity 6080, přijdete ale o výborný AMOLED displej.

V oblasti konektivity chybí jen zmíněné 5G. Wi-Fi je dvoupásmová, Bluetooth je ve verzi 5.2, a pokud jste příznivci poslechu rádiových vln, máte k dispozici i FM rádio bez RDS. Lokalizační technologie zastupuje GPS, Glonass i Galileo. Samozřejmostí je přítomnost NFC.

OPERAČNÍ SYSTÉM – BEZ VELKÝCH ZBYTEČNOSTÍ

Telefon dorazil s operačním systémem Android 13  s vlastní nadstavbou XOS, která není nikterak radikální jako u Samsungu či Xiaomi. Výrobce si zaslouží pochvalu za jen minimum vlastních předinstalovaných aplikací, mezi kterými najdete přehrávač videí, aplikaci pro správu a údržbu systému Phone Master, či aplikaci XArena, se kterou lze ladit výkon telefonu při hraní her. Systému nechybí podpora duálních účtů pro aplikace i integrovaný překladač s názvem Folax.  Pro někoho bude užitečná i funkce automatického zapínání/vypínání telefonu v nastavených časech.

Personalizace systému je možná prostřednictvím aplikace XTheme s poměrně rozsáhlou nabídkou motivů a tapet. Aplikace má být schopná změnit i písmo, to ale v době testování nefungovalo. Daleko podstatnější je, že systém je s hardwarem velmi dobře sladěn. Nezaznamenal jsem žádné problémy s plynulostí při spouštění aplikací či přepínání mezi nimi. Animace jsou pěkně plynulé bez trhání či záseků. Můžeme namítnout, že toto v roce 2023 bereme jako samozřejmost, byť to tak vždy není ani u věhlasnějších výrobců. Co ale ve světě telefonů s androidem stále samozřejmé není, je dostatečně dlouhá softwarová podpora. Nedočkáte se jí ani u telefonů Infinix. Výrobce slibuje jeden velký upgrade systému a dvouletou podporu bezpečnostních aktualizací.

RECENZE INFINIX NOTE 30 PRO: BATERIE A VÝDRŽ – INSPIRACE PRO OSTATNÍ

Kapacita baterie nabízí slušný standard 5 000 mAh. V kombinaci s moderním čipsetem se výdrž bez problémů udržuje na 1,5 až 2 dnech. I kdyby to bylo méně, vůbec by to nevadilo, telefon totiž podporuje rychlé 68W nabíjení, se kterým se do plné kapacity dostanete za méně než hodinu. Jenže telefon podporuje i 15W bezdrátové nabíjení, což mu může závidět i mnohá násobně dražší konkurence. A ani tím Note 30 Pro nekončí, když přidává podporu reverzního bezdrátového nabíjení jiných zařízení. Tímto Infinix ujíždí konkurenci doslova o parník a získává si další cenné body.

KAMERA – PIXELY TO NEZACHÁRNÍ

Rozměrný modul hlavní  kamery v sobě ukrývá hlavní 108 Mpx snímač, který spojuje devět pixelů do jednoho a vytváří tak 12 Mpx snímky. Zbylými dvěma 2 Mpx snímači pro umělou inteligenci a snímání hloubky ostrosti nemá smysl se zabývat. Přední kamera nabídne 32 Mpx rozlišení. Pořizované fotky svojí kvalitou neurazí ani nenadchnou, pokud se tedy zrovna zadaří a nečekáte přesné barevné podání. Sytost barev, zejména zelené barvy, je až nepřirozeně velká, což na displeji telefonu vypadá dobře, v počítači už ale nikoliv. Občas také fotky absolutně postrádají detaily, a to i za dobrých světelných podmínek. Snad toto nevyzpytatelné chování spraví nějaká budoucí aktualizace. S hloubkou ostrosti umí telefon pracovat velmi dobře, stejně tak si poradí s protisvětlem. HDR režim dokáže jasné scény velmi slušně prokreslit. Jako obvykle přidávám do galerie výřezy fotek ve velikost 1:1.

Příjemným překvapením je kvalita fotek přední kamery s množstvím detailů, nižší saturací barev a velmi dobře fungujícím portrétním režimem.

Video lze pořizovat ve Full HD rozlišení při 60 sn./s nebo 2K rozlišení při 30 sn./s. V obou případech je k dispozici elektronická stabilizace. Ta si ale poradí jen s drobnými otřesy.

RECENZE INFINIX NOTE 30 PRO: ZÁVĚR – PODAŘENÝ MIX

Infinix Note 30 Pro je rozhodně telefon, který má nenáročným uživatelům co nabídnout a ti si tak mohou užívat vlastností výrazně dražších konkurentů. Bohaté příslušenství, líbivý vzhled, AMOLED displej, svižný systém i rychlé nabíjení jsou důvody, proč o tomto telefonu vážně přemýšlet. Proti tomu se staví jméno zcela neznámého výrobce bez servisní historie s nejasnou softwarovou podporou a nepříliš přesvědčivý fotoaparát. Když však chcete velký telefon s cenovkou kolem šesti tisíc, pak jej do svého okruhu adeptů na nový telefon určitě zahrňte.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Infinix. Pokud se vám telefon zamlouvá, lze jej pořídit v českých e-shopech za cenu 5 999 Kč, což je vzhledem k výbavě a bohatému příslušenství velmi atraktivní cenovka.