Telefon Xiaomi 13 Ultra na jaře debutoval s velkou slávou na čínském trhu. A i my na globálních trzích se na tento našlapaný stroj už můžeme pomalu začít těšit. Xiaomi model Ultra uvedlo s tím, že má skvělou foto výbavu a je nejuniverzálnějším foto mobilem ve své cenové kategorii. Pokud si tento telefon chcete koupit právě kvůli jeho fotoaparátu, možná nebude od věci se podívat, jak foto výbavu hodnotí testeři z platformy DXOMARK.

Xiaomi 13 Ultra je až na 14. místě žebříčku

Testeři jako vždy podrobili fotoaparát telefonu Xiaomi 13 Ultra přísné zkoušce. Prověřili jak kamera fotí, zoomuje a nahrává videa. Výsledky testů sice nejsou špatné, ale nejsou také nijak oslnivé a posadili telefon až na 14. místo v globálním žebříčku. Model Ultra má stejné skóre 140 bodů u hlavního fotoaparátu jako třeba Google Pixel 7, Samsung Galaxy S23 Ultra a také Vivo X90 Pro Plus. Celých 16 bodů pak telefon ztrácí na vítězný model Huawei P60 Pro. Je navíc docela zajímavé, že o fous lépe než Xiaomi 13 Ultra fotí i model Xiaomi Mi 11 Ultra. Ten získal 141 bodů. Kompletní žebříček najdete zde.

Umístění Xiaomi 13 Ultra v žebříčku DXOMARK tedy známe a nyní se podíváme na to, co testeři u fotoaparátu hodnotí kladně a co negativně. Jednoduše se dá říci, že fotoaparát si zasloužil více chvály než kritiky, ale na lepší umístění to zjevně nestačilo. Mezi klady fotoaparátu patří velmi konzistentní kvalita obrazu v celém rozsahu zoomu, velmi dobré vyvážení bílé jak u fotografií, tak u videa a také široký dynamický rozsah fotografií. Testeři si dále pochvalují dobrý kompromis mezi texturou a šumem ve většině světelných podmínek, plynulé a přesné automatické ostření u videa a velmi dobrou expozici obličeje i při nočním focení.

Mezi negativa fotoaparátu telefonu Xiaomi 13 Ultra pak patří velká prodleva mezi stisknutím spouště a pořízením snímku a nebo i příliš saturované barvy při venkovním focení. Chválu nezískala ani komprese “pleťovky” u scén s vysokým dynamickým rozsahem a občas se objevující halo efekt u venkovních scén. U videa jsou někdy vidět problémy s vyvážením bílé a přechodem expozice. Objevují se zde i artefakty u pohybujících se objektů a u bookehu jsou někdy viditelné chyby segmentace. Pokud si chcete přečíst celé hodnocení testovaného fotoaparátu, najdete jej tady.