Ekonomická krize momentálně hýbe celým světem. Spotřebitelská poptávka klesá, a to se samozřejmě odráží i v segmentu mobilních technologií. Loňský rok byl dokonce od roku 2013 tím nejhorším pro prodeje chytrých telefonů. Ani v roce 2020, kdy svět prožíval první atak COVIDu a přísné lockdowny poptávka po telefonech neklesla tak, jako loni. Časy jsou zlé pro valnou většinu výrobců telefonů, ale značka Honor zcela překvapivě upevňuje svou pozici na trhu.

Mnozí čínští výrobci přizpůsobili svou produkci slabé spotřebitelské poptávce, mění své prodejní strategie a brzdí expanzi na další trhy kvůli nejistým tržním podmínkám. To ovšem nelze říci o značce Honor, která i v této složité situaci agresivně expanduje.  Alespoň to tvrdí analytici z portálu Counterpoint. Jejich zpráva hodnotí hlavní mezinárodní úspěch značky a také jejich portfolio.

Honor se dostal mezi největší prodejce za hranicemi Číny

Podle analytiků je Honor jednou z mála čínských značek, která v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala růst na trzích mimo Čínu. Tou druhou čínskou značkou, která také celkem úspěšně expanduje je HMD Global. Ovšem Honor roste čtyřikrát rychleji ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Velký růst zaznamenal především v Evropě, na Středním východě, v Africe a Latinské Americe. V těchto regionech se dodávky zvýšily až pětinásobně, šestinásobně a osminásobně.

Podrobněji se podíváme na růst značky Honor v Evropě, která je nám z trhů, kde Honor působí přece jen nejbližší. V Evropě značka nasadila tříúrovňovou prodejní strategii. Nabízí zde vlajkové telefony řady Magic, modely střední třídy ze své číslované řady a základní třídu s řadou X. Velký růst značka zaznamenala na Starém kontinentu v roce 2020 poté, co se osamostatnila od své matky Huawei.

V roce 2022 začal Honor spolupracovat s mnoha významnými prodejci a operátory. Operátoři jsou zároveň klíčovými pro další růst na evropském trhu. Díky nim se v prvním čtvrtletí letošního roku prodalo zhruba 40 % telefonů ve východní Evropě a až 55 % v Evropě západní. Značka doufá, že si tuto dynamiku růstu udrží, protože se letos velmi dobře prodává jejich model Magic 5 Pro a také skládací telefon Magic Vs. Ostatně model Magic 5 Pro se od dubna/apríla úspěšně prodává i na našem českém trhu.