Letos se na síti objevilo několik informací o tom, že se některé čínské značky chystají na odchod z Evropy. Šlo o společnosti Oppo a OnePlus, které se dostaly do problémů díky žalobě Nokie a vypršení platnosti několika patentových dohod. Obě společnosti tuto zprávu sice dementovaly, ale poněkud nejasně se vyjádřily o svém dlouhodobějším působení na Starém kontinentu. Dva měsíce nato se objevila podobná zpráva, podle které společnosti Oppo ke konci června/júna končí servisní smlouva ve Francii. Ani v tomto případě se Oppo k této informaci nijak konkrétně nevyjádřilo. A před pár dny se situace opakovala, ale tentokrát je hlavním aktérem Vivo a jde o polský trh.

Jak je to s odchodem Vivo z Polska?

Před dvěma dny se v Polsku začalo diskutovat o tom, že se společnost Vivo chce stáhnout z tamního trhu. Nu a včera tuto informaci potvrdil i portál GSMOnline.pl. Uvádí, že mají potvrzení od Vivo, že ze strategických důvodů jeho oficiální distributor opouští polský trh. V prohlášení se píše:

“Průběžná analýza trhu a výběr vhodné obchodní strategie po konzultaci s místními zástupci je pro značku Vivo zásadní. S lítostí vám oznamujeme, že se autorizovaný distributor značky v Polsku rozhodl ukončit provoz. Přesto se naši zákazníci mohou stále spolehnout na naše solidní produkty, komplexní zákaznickou podporu a nepřetržité aktualizace softwaru.”

Stejné prohlášení dostaly i další polské portály, jako je TelePolis. Ten dokonce tvrdí, že v posledních dnech získali znepokojivé informace o tom, že kromě Vivo chce opustit polský trh také OnePlus a Oppo. Z celé skupiny BBK by tak v Polsku zůstalo jen Realme. Na tuto zprávu ovšem okamžitě zareagovalo Oppo a ve svém prohlášení uvádí: “Důrazně popíráme zvěsti o odchodu z Polska. Země je pro nás velmi důležitým trhem a již nyní máme naplánované spuštění na konec roku. V červenci představíme řadu Reno 10 a v následujících měsících IoT zařízení, včetně nových sluchátek OPPO Air3 Pro a rozšíříme ekosystémové portfolio.”

Zatím to tedy nevypadá na nějaké okamžité a radikální změny. Ale pokud jezdíte nakupovat telefony do Polska a máte zájem o produkty značky Vivo, je asi lepší se připravit na to, že v budoucnu může na polském trhu k nějakým změnám dojít. Pobočky značky sice v této chvíli v Polsku fungují a prodejci také, ale těžko říci, jak dlouho tento stav potrvá.