Společnost Qualcomm se stále drží na špici pelotonu producentů procesorů. Největší pozornost nejen výrobců chytrých telefonu na sebe vždy strhne na podzim, kdy vydává novou generaci vlajkového procesoru Snapdragon. Je sice pravda, že výrobci telefonů si už s časovým předstihem nový čipset pro své telefony rezervují, ovšem vydávají je až po představení procesoru. Ani letos tomu nebude jinak, i když se nového čipsetu Snapdragon 8 Gen3 dočkáme dřív. Qualcomm totiž už potvrdil termín představení.

Qualcomm se u čipsetu Snapdragon 8 Gen3 soustředil na výkon

Už první informace ze začátku roku naznačovaly, že se Qualcomm snaží u svého chystaného procesoru Snapdragon 8 Gen3 vylepšit výkon. Ovšem v té době šlo jen o hypotetické úvahy, které nebyly podložené testy. Nyní už přece jen pár testů k dispozici máme, takže můžeme porovnat, zda se výkon nového čipsetu zvýšil. Je také potřeba říci, že Qualcomm neměl možnost při výrobě využít 3nm proces TSMC, ale použil technologii N4P.

Tato technologie údajně umožní procesoru Snapdragon 8 Gen3 získat výrazný výkonnostní náskok před Snapdragonem 8 Gen2 aniž by došlo ke snížení energetické účinnosti. Ostatně informaci o zvýšení výkonu v testech Geekbench sdílí na Twitteru tipař Revegnus. Tvrdí, že výkon procesoru Snapdragon 8 Gen3 narostl o zhruba 30 % ve srovnání s loňským čipsetem. A zvýšil se stejně také výkon GPU.

Výsledky ukazují na to, že použití 3nm výrobní technologie tedy nebylo nezbytně nutné pro nárůst výkonu. Pokud se ale podrobně podíváme na výsledky, které tipař uvádí vidíme, že k výraznému zvýšení výkonu došlo u více jádrového testu. U testu na jedno jádro se výkon zvýšil jen o 13 %. To znamená, že se Qualcomm nesnažil příliš zvýšit taktovací frekvenci jádra Cortex-X4, ale zvýšil takt jader Cortex-A720. A právě to naýšilo celkový výkon chystaného procesoru. Samozřejmě s tím souvisí i změna architektury procesoru ze čtyř clusterů na tři s uskupením jader 1/5/2. Jádrům sekunduje GPU Adreno 750 s navýšeným výkonem, který jistě pozitivně ovlivní plynulý průběh hraní i těch nejnáročnějších herních titulů.