Přestože na uvedení nové verze operačního systému Android dojde každým rokem na podzim, uživatelé jej už netrpělivě vyhlížejí od jara. Vývoj a testování nové verze systému je tak trochu běh na dlouhou trať, proto vydává Google nejdříve vývojářské verze. Jsou nestabilní a neúplné a právě proto je vývojáři testují. Letošní rok je tedy ve znamení systému Android 14 a na světě je nyní už jeho třetí beta verze.

Víme, že se první beta verze se dostala i na telefon Oppo Find N2 Flip. Vývojáři a příznivci nadstavby uživatelského systému ColorOS si tak na svém véčku vyzkoušeli vývojovou verzi systému ColorOS, která je postavená na systému Android 14. Před pár dny jsme se pak dozvěděli o některých novinkách, které nás v nové verzi operačního systému zřejmě neminou. A nyní se podíváme na novinky, které jsou v třetí bety verzi, která právě vyšla.

Android 14 Beta 3 cílí na vývojáře třetích stran

Google sám označil Android 14 Beta 3 za stabilizaci platformy. To znamená, že vývojářská rozhraní API a veškeré chování aplikací v systému je nyní finální a nezmění se do vydání systému pro komerční využívání. V tomto momentu mohou vývojáři třetích stran začít pracovat na integraci nových funkcí do svých aplikací.

Mezi nové funkce v Android 14 Beta 3 patří například nelineární škálování písma. To lze ve výchozím nastavení zvětšit až o 200 %, což usnadní práci s telefonem lidem se zrakovým postižením. Je tu i možnost pro udělení omezeného přístupu ke knihovnám médií, podpora pro animaci v navigaci gesty a nebo i aktualizace knihoven OpenJDK 17 LTS. Díky stabilitě platformy mohou vývojáři také vyvíjet a vydávat aktualizace kompatibility.

 

V závěru dodáme i to, že do testování je nově zařazený také telefon Google Pixel 7a. V příštím měsíci dojde na vydání poslední beta verze systému Android 14. Pak už si jen počkáme na finální stabilní verzi. Google sice neuvádí, kdy ji vydá, ale pokud půjde všechno hladce, srpen může být tím správným měsícem.