Společnost Google už několik let spolupracuje na vývoji a výrobě procesorů se Samsungem. Výsledkem této spolupráce jsou čipsety Tensor, které jsou šité na míru telefonům a dalším zařízením Pixel. Poprvé se Tensor objevil u modelů Pixel 6 a jeho druhá generace u loňských Pixelů 7. Víme, že i chystané telefony řady Pixel 8 dostanou stejný procesor, ale tentokrát jeho třetí generaci Tensor G3. Je pravděpodobné, že i tato třetí generace čipsetu je vylepšená, takže nás logicky zajímá, jak je na tom s výkonem.

Výkon procesoru Tensor G3 je poněkud nevýrazný

Na to, jaký výkon nabízí čipset Tensor G3 se zaměřila benchmarková platforma Geekbench. Vzhledem k tomu, že se proslýchá, že procesor má přepracovanou architekturu, vylepšenou podporu AI a novou integrovanou GPU, měl by svým výkonem konkurovat stávajícím vlajkovým čipsetům. Podle testovacího výpisu je ale opak pravdou. Alespoň podle toho, co na Twitteru sdílí tipař Revegnus.

Tensor G3 má podle výpisu architekturu tří clusterů s devíti jádry. Konkrétně je to primární jádro s taktem 3,02 GHz, čtyři jádra s taktem 2,45 GHz a čtyři jádra taktovaná na 2,15 GHz. S touto výbavou získal čipset v Single-core testu 1186 bodů a ve více jádrovém testu pak 3809 bodů. Toto skóre je horší, než jakého dosáhl například procesor Snapdragon 8 Gen1. A také podstatně horší než v Geekbench získal Snapdragon 8 Gen2. V tomto případě je rozdíl opravdu vysoký, protože tento procesor má skóre 1867/5137 bodů.

Na první pohled se tedy může zdát, že Tensor G3 je docela propadák. Je tu ovšem několik ALE. Při podrobnějším pročtení výpisu zjistíme, že testy probíhaly 12. dubna/apríla, což je už celkem dávno. Je proto možné, že jde o testování předprodukčního kusu a to by omluvilo jeho nevýrazný výkon. Dále testovací výpis neuvádí, že primární jádro je Cortex-X3. A pokud čipset prošel testy bez tohoto výkonného jádra, je výkon jasně nižší. A sami také víme, že benchmarkové testy lze celkem snadno manipulovat, takže je opět berme s rezervou.