Snapdragon 8 Gen3 je vlajkový procesor, který se chystá na podzim zahýbat trhem. Ti, kteří pravidelně sledují dění na poli mobilních technologií vědí, že společnost Qualcomm každým rokem na konci října/októbra nebo v listopadu/novembri uvádí novou generaci tohoto vlajkového čipsetu. Krátce po jeho představení zpravidla vidíme představovačky prémiových telefonů s touto novinkou. Všichni etablovaní výrobci si už nyní chytaný čipset rezervují pro své stroje a my napjatě čekáme, který z nich svůj telefon uvede jako první.

Kdy dorazí Snapdragon 8 Gen3?

O chystaném procesoru Snapdragon 8 Gen3 se mluví v podstatě už od začátku letošního roku. Tipaři se zmínili třeba o tom, že o velkou část jeho výroby se postarají slévárny TSMC a mluví se i o jeho vylepšeném výkonu. Samozřejmě kromě toho tipaři také odhadovali, že letos možná dojde na uvedení nové generace vlajkového čipsetu poněkud dřív. Qualcomm jej uvádí na svém technickém summitu a nyní uvedl, kdy a kde konference proběhne.

Qualcomm potvrdil, že summit se bude konat od 24. do 26. října a Snapdragon 8 Gen3 zde bude debutovat. Tím se také potvrdily odhady tipařů, že letos dojde na uvedení čipsetu dřív, a to zhruba o měsíc. Konference proběhne už tradičně na ostrově Maui na Havaji. Ovšem podrobnosti o chystaném procesoru Qualcomm stále tají.

Tipaři ale přesto některé specifikace chystaného čipsetu s předstihem odhadují. Proslýchá se, že Snapdragon 8 Gen3 má novou architekturu. Místo čtyř clusterů s uskupením jader 1/2/2/3 má clustery tři s 1/5/2 uskupením jader. Konkrétně jde o jedno jádro Cortex-X4, pět jader Cortex-A720 a dvě jádra Cortex-A520. Vše prý doplní grafika Adreno 750. To vše dohromady slibuje navýšení výkonu. Mezipaměť L3 se prý také navýší z 8 MB na 10 MB. Procesor je postavený na výrobní technologii N4P TSMC. A dodejme i to, že podle tipařů letos jako první použije nový čipset společnost Xiaomi u své řady telefonů Xiaomi 14.