Podzim je sice ještě daleko, ale na operačním systému Android 14 vývojáři Google pořád pilně pracují. Samozřejmě chtějí, aby byl systém plně připravený, proto také už pár měsíců běží jeho testování. Podle všeho nová verze Androidu nabídne spoustu novinek a vylepšení.

Je možné, že jednu z nových funkcí si systém “vypůjčí” od konkurenčního iOSu. Jde o funkci Battery Health, která sleduje stav baterie a upozorní uživatele na její kondici. To se určitě vyplatí ve chvíli, kdy si pořídíme starší telefon z druhé ruky. Tato nativní funkce v systému Android zatím chybí, ale podle bývalého člena skupiny XDA Developers, Mishaala Rahmana, se ve stabilní verzi nového Androidu možná objeví.

Nové API BatteryManager v Android 14

Rahman uvádí, že nová rozhraní jsou vytvořená tak, aby poskytovala informace o počtech nabíjecích cyklů, stavu nabíjení, datu výroby, datu prvního použití, politiky nabíjení a stavu baterie. Dodává, že tato systémová rozhraní může volat jakákoli aplikace s oprávněním BATTERY_STATS. Momentálně je ale nová API BatteryManager dostupná jen pro zařízení Pixel se systémem Android 14 Beta 2 nebo vyšším.

Díky novému API vytvořil vývojář @Narektor open source aplikaci s názvem Batt. Tato aplikace sleduje a vyhodnocuje kondici akumulátoru. Nabízí také informace a statistiky o přesném stavu baterie a cyklech nabíjení. Aplikace je ke stažení zde. Pro vyzkoušení na vašem telefonu je ale dobré brát v potaz, že informace v této chvíli ještě nejsou úplně přesné a navíc váš telefon musí běžet na nejnovější beta verzi systému Android 14. Je také důležité zda HAL (Hardware Abstraction Layer) nabízí podporu pro tuto funkci. Zda se nová funkce v chystané verzi Androidu není potvrzeno, ale doufáme, že Google na ní skutečně pracuje.