Procesor Exynos 2300 společnosti Samsung je opředený řadou spekulací. Už delší dobu se o něm mluví s tím, že výrobce na něm pracuje a to jen proto, aby tipaři vzápětí hlásili, že tomu tak není. Navíc letošní vlajkové telefony řady Galaxy S23 dorazily na všechny trhy jen s čipsetem společnosti Qualcomm. A těžko říci, zda za tímto rozhodnutím stálo jen rozhořčení fanoušků zejména z evropského trhu, kteří se bouřili proti použití čipsetu Exynos. Kromě toho se proslýchá, že Samsung už intenzivně pracuje i na Exynosu 2400, který prý dorazí příští rok s řadou Galaxy S24. Je tu tedy otázka, zda Exynos 2300 zmizel v propadlišti dějin a nebo stále někde v koutě čeká na svou příležitost. Zdá se, že druhá možnost není vyloučená, protože se nyní v databázi Geekbench objevil Samsung telefon právě s takovým čipsetem.

Pohání neznámý Samsung telefon skutečně Exynos 2300?

Ještě než se podíváme na testovací výpis Geekbench připomeneme, jak měl vypadat čipset Exynos 2300. Tipaři naznačovali, že procesor má devět jader, což byla velká změna ve srovnání  s dlouho používanými osmi jádrovými čipsety. Spekulovalo se o jednom jádru Coretx-X3 s taktem 3,09 GHz, čtyřech jádrech Cortex-A715 s taktovací frekvencí 2,65 GHz a čtyřech jádrech Cortex-A510 s taktem 2,1 GHz.

S velmi podobně postaveným procesorem byl otestovaný i Samsung telefon, který má kódové označení SM-S919O. I tento čipset má tři clustery s architekturou jader 1/4/4. Taktovací frekvence jader jsou ale poněkud jiné. Primární jádro běží na frekvenci 2,6 GHz, první čtyři jádra na frekvenci 2,59 GHz a druhá čtyři jádra jsou taktovaná na 1,82 GHz. I když se taktovací frekvence liší, může jít o předprodukční verzi procesoru, ale neobvyklá architektura 1/4/4 naznačuje, že Samsung telefon je testovaný se zatím nevydaným čipsetem. A zřejmě nejde o Exynos 2400, protože ten má prý deset jader s architekturou 1/2/3/4.

Tímto se otevírá prostor dalším spekulacím. Je testovaný procesor skutečně nevydaný Exynos 2300. A pokud ano, o jaký neznámý Samsung telefon jde? Víme, že na své představení čeká model Samsung Galaxy S23 FE. U něj tipaři očekávají procesor Exynos 2200. Ale co když se výrobce nakonec na poslední chvíli rozhodl změnit plány a osadí jej čipsetem Exynos 2300? To ukáže až čas a oficiální představení modelu Galaxy S23 FE.