Kdo by neznal tchajwanskou slévárnu TSMC. Stojí za výrobou mobilních procesorů a polovodičových disků, které používá valná většina producentů chytrých telefonů, notebooků a nebo počítačů. Samozřejmě konkurenci má, ale mezi ni se chce nyní dostat také společnost Samsung. Ta se totiž také, mimo jiné, zabývá výrobou polovodičů. Její vlastní vlajkové procesory Exynos sice v minulosti lehce pokulhávaly za čipsety společnosti Qualcomm a na záda jim úspěšně dýchaly procesory MediaTek, ale Samsung napnul všechny síly, aby se tohoto stigmatu zbavil.

Proslýchá se, že intenzivně pracuje na vývoji procesor Exynos 2400, který chce v příštím roce použít u svých vlajkových telefonů Galaxy S24 a také otevírá dveře nové 3nm výrobní technologii. S tímto tématem se chystá vystoupit na konferenci VLSI Symposium 2023. Předvede zde výhody svých nových procesů SF3 a SF4X.

Samsung slibuje navýšení rychlosti u své technologie SF3

Podle informací na stránkách WccFtech proces SF3 využívá 3nm GAP technologii společnosti Samsung a také Gate All Around (GAA) tranzistor. To zajistí vylepšení rychlosti procesu SF3. Výrobce ovšem neporovnává jak se rychlost navýší ve srovnání s první generací 3nm technologie. Je proto možné, že to nijak markantní nárůst není.

Nový proces SF4X je čtvrtou generací 4nm výrobní technologie společnosti Samsung a nabídne 10 % zlepšení výkonu a 23 % zlepšení energetické účinnosti ve srovnání s procesem SF4. Ten je druhou generací 4nm výrobní technologie. SF4X má přímo konkurovat procesu N4P společnosti TSMC, který je údajně používán při výrobě procesoru Snapdragon 8 Gen3 a Dimensity 9300. A kdybychom se ještě jednou vrátili k procesu SF3, tak ten je o 22 % rychlejší než SF4. Samsung zatím neprozradil, zda se někteří výrobci už nyní ucházejí o jejich nové výrobní procesy. Nicméně se spekuluje, že Qualcomm už zjišťoval, zda by mohl slévárny Samsung a jejich technologie využít jako možného druhého výrobce pro své čipsety Snapdragon. A spekuluje se také i o společnosti AMD, že této možnosti využije.