Společnost Oppo je populární nejen v Číně, ale také i jinde ve světě. V poslední době k nám ovšem dorazilo několik nepříznivých zpráv. Před dvěma měsíci se spekulovalo, že Oppo společně s OnePlus opouští německý trh. Krátce na to jsme se dozvěděli, že totéž zřejmě čeká i trh francouzský. Nu a nyní je tu další “jobovka”. Opět se týká ukončení produkce, ale tentokrát jde o vývoj a výrobu čipů. První info o zrušení vývoje čipů MariSilicon najdeme na stránkách South China Morning Post.

Oppo uzavře svou dceřinku Zeku

Podle aktuální zprávy společnost Oppo potvrdila, že chce uzavřít svou dceřinou společnost Zeku se sídlem v Šanghaji. Důvodem prý je rostoucí “nejistota v globální ekonomice a v odvětví chytrých telefonů”. Ano, ekonomické problémy se dotkly i tohoto průmyslového segmentu a poptávka po chytrých telefonech klesá. Proto se zřejmě Oppo rozhodlo ukončit i vývoj čipů MariSilicon, které se v posledních letech staly součástí jejich vlajkových telefonů. Zájem fanoušků si čipy MariSilicon X ISP a MariSilicon Y získaly v souvislosti s vylepšením fotoaparátů a audia. Nyní je ale jejich budoucnost nejistá.

S vývojem čipů začala společnost Oppo v roce 2019 a připravila své vlastní koprocesory, ISP čipy, 5G modemy a také audio a zobrazovací čipy. Spekuluje se o poměrně vysoké investici do vývoje a výroby, která se pohybuje kolem 1,4 miliardy dolaru. Vypadalo to, že vše běží jako na drátkách a proto byla informace o zrušení dceřinky Zeku pro její zaměstnance docela velkým překvapením. Ještě nedávno totiž Oppo hledalo nové zaměstnance a jednalo se o desítky nových pracovních pozic. Nicméně nyní bylo stávajícím zaměstnancům řečeno, že už nemají chodit do svých kanceláří.

Zrušení vývoje čipů ovšem přichází v době, kdy se většina čínských společností snaží o soběstačnost v rámci výroby polovodičů. Oppo patří mezi největší čínské výrobce telefonů a dokonce i na globálních trzích je čtvrtým největší producentem. Pokles globálních dodávek za loňský rok je ale poměrně dost vysoký a je možné, že Oppo předvídá, že tento pokles bude pokračovat i letos. Omezení produkce a s tím související finanční úspory jsou nejjednodušším krokem, jak předejít krachu. A vývoj a výroba čipů je dosti nákladná záležitost, zvlášť když nevykazuje dobrou návratnost.