Celosvětové dodávky chytrých telefonů se nadále propadají a oproti předchozímu roku klesly o 12,7 %. Přičemž velký pokles zaznamenaly společnosti Samsung a Xiaomi. Podle nejnovější předběžné zprávy společnosti Omdia o dodávkách chytrých telefonů dosáhly dodávky v 1. čtvrtletí roku 23 celkem 268,5 milionu kusů. Ve srovnání s předchozím rokem to znamená pokles o 12,7 %. A ve srovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 11,1 %. Dva z největších OEM výrobců, Samsung a Xiaomi, vykázali meziroční pokles dodávek o 18,3 % a 22,0 %. Zatímco Apple zůstává v 1Q23 na stejné úrovni jako v 1Q22.

Celosvětové dodávky chytrých telefonů – Samsung

Navzdory velkému meziročnímu poklesu, který zaznamenal Samsung, měl v 1Q23 stále nejvíce dodávek a vykázal 60 milionů dodávek. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenal mírný nárůst dodávek o 3,2 %. Nicméně to není dostatečný nárůst, jako tomu bylo v předchozích letech u jeho roční řady Galaxy S. Jeho náskok před společností Apple se oproti 1Q22 zmenšil. Z 18 milionů více než Apple v roce 2022 na pouhé 3 miliony více v 1Q23. V důsledku toho také klesl jeho podíl na trhu z 24 % na 22 %.

Jak je na tom Apple?

Po obvyklém nárůstu ve čtvrtém čtvrtletí, který Apple zaznamenal v roce 2022, jeho dodávky opět klesly na obvyklou úroveň. A zůstaly na stejné úrovni jako 57 milionů dodávek zaznamenaných v 1Q22. Oproti minulému čtvrtletí se jedná o 23,5% pokles, ale oproti stejnému období roku 2022 jde o 0,1% nárůst. Navzdory tomu se podíl společnosti Apple na trhu meziročně zvýšil v důsledku toho, že všichni ostatní výrobci OEM zaznamenali pokles dodávek. A mírně vzrostl z 18 % v 1. čtvrtletí 22. roku na 21 % v 1. čtvrtletí 23. roku. Zdá se, že společnost Apple zvládá ekonomickou bouři lépe než ostatní výrobci OEM. A vzpamatovává se z výkyvu v osmičtvrtletní/dvouleté sérii nepřetržitého meziročního růstu, která skončila ve 4. čtvrtletí roku 22.

“Kvůli přerušení výroby v továrně Foxconn v Zhengzhou v prosinci loňského roku nebyl Apple schopen dodat potřebné množství pro nejdůležitější prodejní sezónu, Vánoce, a konec roku. V důsledku toho byla část výroby společnosti Apple převedena do prvního čtvrtletí letošního roku. S cílem odstranit zásoby na hlavních trzích, jako je Čína, provedla společnost počátkem letošního roku akci na snížení prodejní ceny nového iPhonu. To vedlo k tomu, že meziroční tempo růstu dodávek v 1. čtvrtletí bylo ve srovnání s ostatními výrobci OEM relativně lepší. Cenová propagace nového iPhonu společností Apple v prvním čtvrtletí je velmi neobvyklá. Zdá se, že jde o strategii, jak snížit zásoby a připravit se tak na pomalý růst trhu s chytrými telefony. Ten se očekává v první polovině letošního roku,” uvedl Jusy Hong, senior manažer výzkumu ve společnosti Omdia.

“Mezi nově vydanými telefony iPhone řady 14 byl objem prodeje modelu Pro Max nejvyšší. Následoval model Pro. Zdá se, že je to důsledek displeje Dynamic Island použitého u obou modelů a stabilní poptávky po náhradě z vysokopříjmové třídy. Ta je relativně méně ovlivněna hospodářskou recesí.” Hong dodal.

Celosvětové dodávky chytrých telefonů – Xiaomi

Xiaomi stále zaujímá třetí místo. Ale je ovlivněno tvrdšími podmínkami na trhu než ostatní čínští výrobci OEM. Stále se potýká s velkým problémem se zásobami v Latinské Americe a na evropském trhu. Přičemž slabá poptávka v Indii je dalším důvodem poklesu dodávek v 1. čtvrtletí roku 23. V 1. čtvrtletí roku 23 zaznamenala 31 milionů dodávek. To představuje meziroční pokles o 22 % a mezičtvrtletní pokles o 8,1 %. Další dva největší čínští výrobci OEM, Oppo a vivo, rovněž zaznamenávají pokles. Nicméně mnohem menší než Xiaomi, a to o 2,2 %, resp. 11,2 %.

Oppo, Honor a vivo

Společnost Oppo zaznamenala v 1Q23 27 milionů dodávek a společnost vivo 21 milionů dodávek. V důsledku toho se náskok společnosti Xiaomi před skupinou Oppo snížil z 12 milionů v 1Q22 na pouhé 4 miliony v 1Q23. Podíl společnosti Xiaomi na trhu se rovněž snížil z 13 % na 11 %, zatímco podíl společnosti Oppo vzrostl z 9 % na 10 %.

Zatímco společnosti Transsion a Honor v předchozím čtvrtletí zřejmě odolaly negativnímu větru tržních podmínek, nyní obě podlehly velkému meziročnímu poklesu. Transsion má v posledním čtvrtletí stále šestý nejvyšší počet dodaných kusů. Zaznamenal 13 milionů kusů, ale to je meziroční pokles o 15,4 % a 24,9% pokles oproti předchozímu čtvrtletí. Od druhé poloviny loňského roku se potýká s problémem vysokých zásob. Problém inflace také vážně oslabil kupní sílu trhu v ultra nízkém segmentu. Jako je Afrika, Pákistán, Bangladéš, což je hlavní trh společnosti Transsion Holdings. V důsledku toho společnost Transsion Holding aktivně zkoumá další trhy a dosahuje dobrého růstu v regionech, jako jsou Filipíny, Indonésie a země Latinské Ameriky.

Stejně tak dodávky společnosti Honor klesly na nejnižší úroveň od úžasného růstu, který zaznamenala ve druhé polovině roku 2021. O 26,3 % na 11 milionů. V důsledku tohoto propadu poptávky se Honor na konci loňského roku potýkal také s problémem vysokých skladových zásob.

Největší propad? Realme

Celosvětové dodávky chytrých telefonů

Je to však Realme, kdo zaznamenal jeden z největších propadů, a to z 15 milionů dodávek v 1Q22 na 8 milionů v 1Q23, což představuje pokles o 43,8 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenal pokles o 27,4 % z 11 milionů – čímž se v žebříčku propadl na deváté místo mezi výrobci OEM podle počtu dodávek. Motorola, která zaznamenala menší pokles, se tak vyšvihla na osmé místo s 11 miliony kusů v 1. čtvrtletí 23. roku, což představuje 12,5% pokles z 12 milionů v 1. čtvrtletí 22. roku.

“Souvislost, že čínští OEM výrobci zažívají horší podmínky na trhu než ostatní, není náhodná. K tomuto většímu poklesu dochází v kontextu zmenšujícího se domácího trhu a Indie. Zejména společnost Realme může být touto situací zasažena více vzhledem k tomu, že její produktová řada spadá především do nižší cenové hladiny – a poptávka je tedy pružnější než u OEM výrobců, kteří zaujímají vyšší segment trhu se smartphony,” uvedl Zaker Li, hlavní analytik společnosti Omdia.

A co Huawei?

Celosvětové dodávky chytrých telefonů

Tento klesající domácí trh zasáhl i do plánů na oživení společnosti Huawei, která po roce růstu od 4. čtvrtletí 21. do 3. čtvrtletí 22. roku zaznamenala dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu dodávek. Bez ohledu na to je nyní Huawei stále v lepší pozici než před rokem, když v 1Q23 zaznamenal 6,5 milionu dodávek, což představuje 14,3% nárůst oproti 5,6 milionu dodaných smartphonů v 1Q22.

Hong uzavírá: “Dodávky OEM výrobců opět poklesly, jak předpovídala společnost Omdia, přičemž u několika z nich, u nichž se předpokládal mezičtvrtletní nárůst, došlo ke zklamání, zejména u společnosti Samsung po uvedení řady S23. Klíčovým globálním ekonomickým problémem, kterému čelí odvětví chytrých telefonů, zůstává inflace a z ní vyplývající tlak na mzdové balíčky a ekonomiku. Problém vysokých zásob se pomalu zvedá, i když nízká spotřebitelská poptávka tento problém prodlužuje déle, než se předpokládalo. Podle naší prognózy je pravděpodobné, že trh s chytrými telefony dosáhne dna tohoto propadu trhu ve 2. čtvrtletí roku 23 a od druhé poloviny letošního roku se začne zotavovat.”