Asi je jen málo těch, kteří by neznali procesory Exynos společnosti Samsung. Najdeme je jak v telefonech střední třídy, tak i donedávna v telefonech vlajkových. Tam ovšem tak trochu výrobce narazil na nevoli uživatelů, kteří si na vybraných trzích pořídili telefony Galaxy S s vlajkovým Exynosem. Telefony svým výkonem totiž zaostávaly za těmi modely, které na jiných trzích poháněl čipset společnosti Qualcomm. Proto Samsung u letošní řady Galaxy S23 poslal na všechny trhy telefon s vlajkovým Snapdragonem 8 Gen2. A jaká bude další budoucnost vlajkových Exynosů? Víme, že se na nich pracuje a první vylepšenou vlaštovkou bude Exynos 2400, který zřejmě najdeme uvnitř telefonů řady Galaxy S24.

Exynos 2400 s vylepšenou GPU

Vzhledem k tomu, že se procesor Exynos 2400 může objevit za necelý rok, snaží se tipaři vypátrat, co nabídne a zda nezklame. Zatím víme, že je postavený na vylepšené výrobní technologii 4LPP a spekuluje se i o větším počtu jader. Nově na Twitteru tipař Revegnus naznačuje, že vylepšení se dočká i GPU.

Grafika je podle tipaře postavená na bázi RDNA2 (Radeon DNA druhé generace) od AMD s 6 WGP. WGP je označení pro “procesor pracovní skupiny”, který je součástí architektury RDNA a také jej vyvinula společnost AMD. Jeden WGP obsahuje v novém řešení RDNA2 dvě výpočetní jednotky, což znamená, že jich tu je v tomto případě 12. To je tedy čtyřikrát více jednotek než kolik má GPU Xclipse v čipsetu Exynos 2200.

Vyšší počet výpočetních jednotek u GPU procesoru Exynos 2400 tedy poskytne lepší výkon, než u grafiky Xclipse u čipsetu Exynos 2200. Na celkový výkon CPU pak může mít vliv i již zmíněný vyšší počet jader. Těch je údajně deset a jde o jedno jádro Cortex-X4, dvě jádra Cortex-A720, tři jádra Cortex-A720 s nižším taktem a čtyři jádra Cortex-A520. Maximální takt primárního jádra je 3,1 GHz. Bude proto zajímavé sledovat, jak se Exynos 2400 popere s konkurencí. Totiž i Qualcomm chystá na letošní podzim nový vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen3.