Rozmach herních telefonů byl celkem rychlý a do jejich produkce se pustilo hned několik výrobců. Nyní se ale zdá, že jejich boom pomalu končí. Ručník do ringu hodila společnost Lenovo a ukončila řadu herních strojů Legion. S určitými potížemi se potýká i značka Black Shark, ovšem Asus se svojí herní sérií ROG je držák. A proto došlo včera na uvedení herního telefonu Asus ROG Phone 7 a ROG Phone 7 Ultimate. Telefony na trhu nahradí loňské modely ROG Phone 6 a k tomu dostanou několik vylepšení hardware.

Design a displej řady Asus ROG Phone 7

S designem telefonů Asus ROG Phone 7 to výrobce nijak nepřeháněl a připravil jim v podstatě stejný vzhled jako mají jejich předchůdci. Navíc docela nedávno jsme jejich vzhled mohli vidět na reálných fotkách. Hlavní fotoaparát opět leží v asymetrickém horizontálním modulu. Na zádech je i malý sekundární displej a nezbytné logo. Model Ultimate má také přídavnou ventilaci AreoActive, která žene vzduch přímo do vestavěné parní komory.

Oba modely mají poměrně velký 6,78 palcový AMOLED displej s rozlišením 2448 × 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 165 Hz. Obrazovka podporuje 10 bitovou barevnou hloubku, 720 Hz vzorkovací frekvenci a jas až 1500 nitů. Chrání ji sklo Gorilla Glass Victus.

Další specifikace

O dostatek výkonu telefonů řady Asus ROG Phone 7 se postará procesor Snapdragon 8 Gen2. Čipset doplnilo až 16 GB operační paměti a až 512 GB interního úložiště. Konektivitu zastupuje 5G SA/NSA, duální 4G VoLTE, Wi-Fi 7 802.11 be, Bluetooth 5.3, GPS, GLONASS, Beidou, Galileo (E1/E5a), QZSS (L1/L5), NavIC (L5), USB-C, 3,5 mm audio jack a NFC. Snímač otisků je integrovaný do displeje. Výrobce přidal i odolnost podle certifikace IP54, dva přední stereo reproduktory s podporou prostorového zvuku a lineárním zesilovačem Cirrus Logic pro větší hloubku zvuku.

Asi tím největším vylepšením u letošních herních strojů Asus ROG Phone 7 je systém chlazení. Systém GameCool 7 chladí CPU ze všech směrů a využívá třístupňový přístup. Do chlazení je zapojená i umělá inteligence a Peltierův článek pro výrazné zvýšení chladicího výkonu. Dále telefonům nechybí ani ultrazvuková herní tlačítka AirTrigger, která lze namapovat na jakékoli dotykové ovládací prvky na obrazovce a využívat tak unikátní gesta pro různé akce. Přidané gyroskopy umožňují daleko větší přesnost.

Baterie má v obou případech kapacitu 6000 mAh a podporu rychlého nabíjení s výkonem 65 W. Operačním systémem je Android 13 s nadstavbou ROG UI a Zen UI. Samozřejmě nezapomeneme ani na foto výbavu, i když u herních telefonů není až tak podstatná. Přední kamera má u obou modelů 32 MPix snímač a hlavní fotoaparát tvoří 50 MPix primární senzor, 13 MPix širokoúhlý objektiv a 5 MPix makro objektiv.

Ceny a dostupnost

Model Asus ROG Phone 7 jde na trh v barvách Phantom Black a Storm White a model Ultimate jen v barvě Storm White. Telefony jsou momentálně ve stavu předběžných objednávek na evropském trhu, včetně toho českého. Cena standardního modelu začíná na 999 euro (23252 Kč), model Ultimate má cenu nastavenou na 1399 euro (32562 Kč). Na českém trhu jsou ale ceny poněkud vyšší, ostatně posuďte sami.