Kdo zná společnost Samsung, neomylně zná i jejich vlastní procesory Exynos. Ne, že by to byly vyloženě špatné čipsety, ale jejich renomé je, mírně řečeno, diskutabilní. Exynosy najdeme ve valné většině telefonů Galaxy střední třídy a ještě loni poháněly i vlajkové stroje Galaxy S22 například na evropském trhu. To ovšem vyvolalo vlnu nespokojenosti a snad proto Samsung letošní řadu Galaxy S23 osadil výhradně čipsetem společnosti Qualcomm. Spokojenost uživatelů s tímto krokem byla velká. Ovšem dost možná i předčasná, pokud se domníváme, že se procesory Exynos do vlajkových telefonů společnosti Samsung už nevrátí.

Řada Galaxy S24 s procesorem Exynos 2400?

Společnost Samsung výzkum a vývoj vlajkových procesorů Exynos nezastavila a i nadále na nich pracuje. Chce je prý vylepšit tak, aby byly atraktivní a konkurence schopné. Ostatně už loni tipaři odhadovali, že se Exynosy vrátí s řadou Galaxy S25. Samsung prý nyní intenzivně na čipsetu Exynos 2400 a podle korejských stránek Maekyung se tento čipset může objevit už u některých modelů telefonů Galaxy S24. Že by se tedy historie z nedávných let opakovala? Těžko říci, protože informace o tom, na které trhy telefony s Exynosem půjdou chybí.

Podle zvěstí se procesor Exynops 2400 začne sériově vyrábět v listopadu/novembri letošního roku, ale ne pomocí technologie 3GAP společnosti Samsung. Místo toho bude procesor postavený na vylepšené technologii 4LPP. Tipaři také naznačují, že chystaný procesor Exynos zvýší počet jader z osmi na deset. Může jít o jedno jádro Cortex-X4, dvě jádra Cortex-A720, tři jádra Cortex-A720 s nižším taktem a čtyři jádra Cortex-A520. Jde ale o spekulace, takže je berme s rezervou.

Je sice fajn, že Samsung pracuje na novém čipsetu Exynos, ale má to jeden malý háček. Už v roce 2022 totiž podepsal s Qualcommem smlouvu, podle které má pro své vlajkové telefony řady Galaxy S používat procesory Snapdragon. A to údajně i přesto, když se jim podaří vyvinout lepší čipset. Dodržení této smlouvy jsme v praxi viděli u telefonů Galaxy S23. Proto nad řadou Galaxy S24 visí otazník. Je ale otázkou, zda dohoda mezi Samsungem a Qualcommem stačí k tomu, aby i řada Galaxy S24 byla osazená výhradně procesory Snapdragon.