Společnost Qualcomm každým rokem na podzim uvádí novou generaci vlajkového procesoru. Před dvěma lety změnila jejich označení, takže po čipsetu Snapdragon 8 Gen1 jsme se loni dočkali procesoru s označením Gen2. Ten má ještě pár měsíců před sebou, než jej nahradí Snapdragon 8 Gen3, o kterém už nyní tipaři tvrdí, že jeho výkon bude opravdu na vysoké úrovni. Je ale pravda, že i tento nový čipset je postavený na 4nm výrobní technologii. Výrazných změn bychom se ale měli dočkat u procesoru Snapdragon 8 Gen4.

Snapdragon 8 Gen4 s novými jádry

Letošní Snapdragon 8 Gen3 má podle tipařů opět architekturu tří clusterů s osmi jádry a konfigurací 1/4/3. Primárním jádrem je údajně Cortex-X4 a doplní jej nová jádra řady Cortex-A7XX a Cortex-A5XX. Tipaři spekulují také o tom, že pro telefony Samsung Galaxy S24 se chystá i přetaktovaná verze tohoto čipsetu. Ovšem rok 2024 může být pro vlajkové procesory společnost Qualcomm přelomový.

Na Twitteru totiž tipař, který si říká Revegnus uvádí, že u procesoru Snapdragon 8 Gen4 vymění Qualcomm jádra ARM za vlastní nová jádra s označením Oryon. Tato jádra jsou ve vývoji už od roku 2021 a startup Nuvia získala na jejich vývoj zhruba 1,5 miliardy dolarů. Tipař také odhaduje, že Snapdragon 8 Gen4 je postavený na druhé generaci 3nm výrobní technologii společnosti TSMC. V kombinaci s novými jádry Oryon dojde k až 40 % zvýšení více jádrového výkonu ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen3. Zlepší se také energetická účinnost.

V neposlední řadě tipař také srovnává výkon procesorů Snapdragon 8 Gen4 a Gen3 v benchmarkových testech Geekbench 5. Podle něj SD Gen4 překročil ve více jádrovém testu hranici 9000 bodů. Kdežto ve stejném testu získal SD Gen3 “jen” 6500 bodů. Dále také dodává, že vlajkový Snapdragon čtvrté generace má osm jader, architekturu dvou clusterů se dvěma výkonnými jádry Nuvia Phoenix I (Oryon) a šesti účinnými jádry Nuvia Phoenix (Oryon) M.