Společnost Oppo patří k největším čínským výrobcům chytrých telefonů a dalších mobilních technologií. Jejich produkty se dobře prodávají nejen v domovské Číně, ale také na globálních trzích, mezi které jednoznačně patří i trh evropský. Proto včera přišla jako blesk z čistého nebe zpráva, že se společnost Oppo chce stáhnout z klíčových evropských trhů, konkrétně z Německa, Velké Británie, Francie a Nizozemska. Informaci najdeme například na čínských stránkách 36Krypton, nebo také na Twitteru. Tam dokonce tipaři uvádějí, že společně s Oppo odchází z Evropy také společnost OnePlus, která také spadá do skupiny BBK Electronics.

Proč Oppo končí v Evropě?

Důvodem prý je spor se značkou Nokia o některé patenty, u kterých vypršela v roce 2021 patentová dohoda mezi oběma společnostmi. Nokia podala v roce 2021 proti Oppo několik žalob, které ve stejném roce vyhrála. Nato dva německé soudy vydaly zákaz prodeje jejich telefonů a také telefonů OnePlus na území Německa. Díky úspěchu v Německu žalovala Nokia čínského výrobce také ve Finsku, Švédsku, Velké Británii, Nizozemsku a dalších evropských zemích. Tyto, zatím nedořešené soudní spory, mohou tedy být primární příčinou odchodu z evropského trhu.

Dalším důvodem jsou podle tipařů i špatné tržní podmínky v evropském regionu. Vysoké výrobní náklady a klesající kupní síla spotřebitelů negenerují takové zisky, které čínský výrobce očekával. Společnost na tomto trhu hospodaří v loňském roce s poměrně velkou ztrátou, a to přesto, že je o její produkty v Evropě zájem. Investice ale neodpovídají návratnosti. Samozřejmě k dalším negativům patří i vysoká inflace, válka na Ukrajině a další aspekty, které se s tím pojí.

Důvodů pro ukončení působení na evropské trhu má Oppo tedy skutečně dost. Ovšem včera na zprávu o ukončení působení v Evropě zástupci společnosti nijak nereagovali. Naopak společnost OnePlus obratem vydala oficiální prohlášení, ve kterém odchod z evropského trhu popírá. Dnes ale došlo na další podrobnější vyjádření obou společností, a to si podrobněji rozebereme v následujícím článku.