V předchozím článku jsme uvedli, že se včera na síti objevily spekulace o tom, že společnost Oppo a také OnePlus chtějí opustit evropské trhy. Konkrétně jde o trhy v Německu, Velké Británii, Francii a Nizozemsku. Důvodem v případě Oppo jsou soudní spory se značkou Nokia o patentové dohody. Dále pak ztrátovost, inflace a nižší kupní síla evropských spotřebitelů. Tyto informace samozřejmě způsobily slušný poprask. Ten se alespoň společnost OnePlus snažila zažehnat téměř okamžitým dementi. Ovšem Oppo se k situaci oficiálně vyjádřilo až dnes.

Oppo dementuje poplašnou zprávu o odchodu z Evropy

Nejdříve se podíváme na oficiální prohlášení evropského tiskového týmu společnosti Oppo. Prohlášení působí ale tak trochu jako “chytrá Horákyně”, protože jednoznačně fámy nevyvrací a spíš naopak mezi řádky budí lehké pochybnosti. Mluvčí Oppo v prohlášení uvádí: “Měli jsme skvělý začátek roku 2023, kdy jsme úspěšně v Evropě uvedli několik produktů a pro zbytek roku chystáme řadu dalších produktů. Jako vždy chceme poskytovat inovativní produkty a ty nejlepší služby ve své třídě.” Zástupci Oppo v prohlášení hovoří pouze o letošním roce, ovšem jaké plány mají na evropských trzích do budoucnosti neuvádějí.

Ve srovnání s tím se zástupci OnePlus vyjádřili celkem jednoznačně: “OnePlus neopustí Evropu a Spojené království a zachová stabilní působení na místních trzích. Společnost bude i nadále v Evropě investovat a poskytovat svým uživatelům inovativní produkty a řešení.” Tady vidíme, že se OnePlus vyjadřuje o delším časovém horizontu a ne jen o roce 2023. Samozřejmě papír snese všechno a pokud se obě společnosti rozhodnou nakonec evropský trh zcela opustit, snad nám dají včas vědět.

Dále je, alespoň u společnosti Oppo zřejmé, že na německém trhu se jí dveře zavírají kvůli patentové žalobě vyvolané značkou Nokia. Ostatně ani OnePlus v Německu nemůže prodávat všechny své produkty. Například vlajkový telefon OnePlus 11 se na německý trh nedostal. Zástupci Oppo přiznávají, že dopad soudního příkazu ze sporu s Nokií se vztahuje pouze na německý trh. Na dalších evropských trzích ale fungují naprosto normálně a pracují na tom, aby spory se značkou Nokia byly brzo vyřešeny. Nicméně tipař Roland Quandt tvrdí, že Oppo rozpustí svůj německý tým do konce června/júla. To ale nemusí nutně znamenat, že ukončí své působení i v dalších evropských zemích. Každopádně jde o žhavou záležitost. Proto možná bude nejlepší počkat, až vše časem vykrystalizuje a obě společnosti si svou strategii působení v Evropě ujasní.