Čínský Huawei se během několika velmi krátkých let propadl z pozice premianta až po velmi decentní příštipkaření na světových trzích. Doma v Číně se sice stále ještě drží na solidních číslech, ale i tam je kdysi dominantní postavení již dávnou minulostí. Důvodem je samozřejmě známá kauza s americkým embargem na kritické komponenty a samozřejmě i ztráta přístupu ke službám Googlu. Ale asi největším problémem je nemožnost pokračovat ve výrobě velmi povedených čipsetů HiSilicon Kirin. V poslední době se ale objevily náznaky, že by se snad mohlo blýskat na jejich návrat. Tak jaká je tedy pravda ?

Aktuální vlna spekulací se opírá zejména o zprávy z Číny, které hovoří o přípravě zbrusu nového modelu Kirin 9100. Případně Kirin 9 Gen 1, ale tento název nevypadá příliš pravděpodobně. Sice by šlo o jasný odkaz na nové Snapdragony, ale moc bych na to nesázel. Stejně tak jeden ze zasvěcených čínských tipsterů @RODENT950 publikoval zprávičku o testech nové verze Kirin 9010. Ta má být sice teoreticky založená na starším Kirinu 9000, ale její výkon se údajně pohybuje kolem 1.3 milionu bodů v Antutu. Tedy výše než aktuální Snapdragon 8+.

Kirin

Není důvodu ke zbytečnému Kirin optimismu

Na nějaké otvírání šampaňského a doufání v přidání další konkurenční stálice to však stále nevypadá. Jednoznačně se jedná pouze o testovací kus pro vývojáře a nic nenasvědčuje možnosti produkce nových technologií. Čína totiž po ztrátě přístupu k výrobním kapacitám TSMC a Samsungu, tedy v případě 5G čipsetů, stále nemá alternativu. Takže i pokud by se povedlo nové čipsety HiSilicon KIrin úspěšně vyvinout, tak je nebude kde masově vyrábět. Tedy pokud se nestane zázrak a velmoci se nedomluví na nějakém kompromisu. Ale to asi dříve zamrzne peklo.

Takže se s největší pravděpodobností dočkáme jen nového low-end Kirinu, který by měl být variací na velmi “vousatý” Kirin 710F. Ten se vyrábí 12 nm litografiíí a pochází z roku 2018. Takže není šance na žádný extra výkon nebo parametry. A bude tak znovu jen paběrkovat na domácím trhu.