Přestože na uvedení nové verze operačního systému Android dojde každým rokem na podzim, uživatelé jej už netrpělivě vyhlížejí od jara. Vývoj a testování nové verze systému je tak trochu běh na dlouhou trať, vydává Google nejdříve vývojářské verze. Jsou nestabilní a neúplné a právě proto je vývojáři testují. Letošní rok je tedy ve znamení systému Android 14 a na světě je nyní už i jeho druhý vývojářský náhled.

Nové funkce systému Android 14 Developer Preview 2

Přestože se větší podrobnosti o systému Android 14 dozvíme v květnu/máji na konferenci Google I/O, jistě nebude od věci se už teď podívat na nové funkce, které najdeme ve druhém vývojářském náhledu. Samozřejmě je nových funkcí několik a pro testování Developer Preview 2 je vybraná skupina telefonů Google Pixel. Jde o některé modely z řady Pixel 4, 5, 6 a 7.

A nyní již k novým funkcím. Asi tou nejvýznamnější v Android 14 Developer Preview 2 je zásadní vylepšení nástroje Photo Picker, který nově vyžaduje, aby uživatelé udělili přístup ke svým snímkům v plném nebo částečném rozsahu a nebo jej zcela odepřeli. Jde tedy o zvýšení ochrany osobních dat. Google také dále pokračuje v začleňování nového rozhraní Credential Manager API do systému Android 14. Nově je k dispozici vylepšené uživatelské rozhraní pro výběr účtu Google, které nabízí bránu bez hesla. Tím vybízí uživatele, aby používali pro přístup jiné metody, jako například otisk prstu.

Android 14 Developer Preview 2 obsahuje také několik vylepšení výkonu systému. Je to například nová správa paměti a upozornění. Jednou ze změn je také to, že aplikace uložené v mezipaměti nebudou běžet na pozadí, jen s výjimkou aplikací ve specifických rozhraních API. Mezi nové funkce patří i vylepšení jazykové konfigurace podle regionálních preferencí. Uživatelé si tak mohou nastavit jednotky teploty, systém číslování a další podle svých zvyklostí. Nastavení probíhá u všech aplikací najednou. Další novinky a nové funkce jsou podrobně popsány na stránkách Android Developers Blog a je zde i návod, jak Android 14 Developer Preview 2 otestovat.