Společnost Qualcomm každým rokem na podzim uvádí nový vlajkový procesor Snapdragon. Loni to byl Snapdragon 8 Gen2, který použilo a ještě použije mnoho výrobců pro své prémiové telefony. Tento čipset pro telefony se systémem Android patří mezi špičku na trhu, ale svým výkonem zatím nedosáhnul na kvalitu procesorů Apple z řady A. Vývojáři Qualcomm si toho jsou zřejmě vědomi, protože už pracují na letošním vlajkovém procesoru Snapdragon 8 Gen3 a je docela možné, že tentokrát jej možná budeme moci srovnat s čipsetem Apple A17 Bionic. Alespoň o tom spekulují tipaři.

Jaké jsou odhadované parametry procesoru Snapdragon 8 Gen3?

Zatím víme jen to, že větší část výroby procesoru Snapdragon 8 Gen3 převezme slévárna TSMC. Spekulovalo se i o tom, že jej TSMC postaví na své 3nm výrobní technologii. Nyní to ale vypadá, že chystaný čipset opět stojí na 4nm technologii. Na další specifikace čipsetu se nyní podívaly stránky NotebookCheck. Podle nich má chystaný procesor architekturu tří clusterů s 1/5/2 jádry a s novou generací jádra ARM Cortex-X4. Toto jádro může údajně mít taktovací frekvenci 3,70 GHz a díky tomu bude procesor až o 20 % energeticky účinnější než jeho loňský předchůdce.

Vyšší výkon procesoru Snapdragon 8 Gen3 dokazují i testy Geekbench, které na Twitteru zveřejnil jeden z tipařů. Podle nich získal čipset v Single-core testu velmi slušné skóre 1930 bodů a ve více jádrovém testu pak 6236 bodů. Výsledky jsou tedy výrazně vyšší, než se původně čekalo. Ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen2 jde o 30 % nárůst výkonu jednoho jádra a 20 % nárůst u více jádrového testu. V benchmarkových testech také překonal čipset Apple A16 Bionic.

Zřejmě největší výhodou procesoru Snapdragon 8 Gen3 je konfigurace jader 1/5/2, která umožní větší energetickou účinnost. Samozřejmě výrobce o parametrech a výkonnosti zatím mlčí, protože procesor je stále ve fázi prototypu. Má před sebou tedy ještě dlouhou cestu a i my musíme tyto prvotní informace o něm brát s rezervou. Přece jen do jeho představení zbývá ještě dost dlouhá doba.