Skládací telefony jsou na trhu už poměrně dlouho. Rozjezd tohoto segmentu ale nebyl příliš rychlý, protože ceny telefonů byly vysoké. Postupem času ale ceny začaly klesat a úměrně s tím se zájem uživatelů o skládací stroje zvyšoval. Lídrem v tomto segmentu je bezesporu společnost Samsung, ale každým rokem mu roste konkurence, která nejen nabízí nižší ceny, ale také inovace displejů vnitřních i vnějších a mezi hlavní vylepšení patří v poslední době úprava sklopných pantů. Zřejmě nejlepší panty má momentálně telefon Honor Magic Vs a díky nim je ohyb u vnitřního displeje téměř neviditelný.

Samsung už téměř dokončil vývoj pantu pro Galaxy Z Fold 5

Na začátku roku se na síti objevil patentový nákres nových sklopných pantů, které Samsung chystá pro telefon Galaxy Z Fold 5. Nový pant by tak měl vyřešit určitou nedokonalost, kterou je záhyb na vnitřním displeji. Ten, i když není nějak extrémně viditelný, vzniká v místě ohybu pantu. Nový sklopný pant má prý tvar „vodní kapky“ a umožní telefon složit nebo rozevřít tak, aby v ohybu nevznikla žádná mezera. Právě mezera v místě ohybu totiž způsobuje ony záhyby na vnitřním displeji. Samsung Galaxy Z Fold 5 tak získá zcela hladký a jednolitý vnitřní displej.

Tato teorie zní zajímavě, ale Samsung pro své fanoušky a odbornou veřejnost připravil i praktickou ukázku na veletrhu CES 2023. Předvedli, že nový pant je tenčí než předchozí generace a jeho tloušťka je 14 mm. Připomeňme, že původní pant má tloušťku 15,8 mm. Zúžení pantů tedy zaručí, že ohyb na displeji bude téměř neznatelný.

Další, jistě dobrou zprávou je, že Samsung už nyní nový pant testuje. Ovšem testování je tak trochu běh na dlouhou trať, protože podle korejských stránek TheElec u jednoho prototypu trvá zhruba pět dní. Referenční hodnota pro testy je 200 000 ohybů a po tu dobu si musí pant zachovat alespoň 85 % své původní těsnosti a pevnosti. Nicméně do uvedení nové generace skládacích telefonů Samsung zbývá ještě docela dost času. Je totiž pravděpodobné, že je Samsung představí ve druhé polovině letošního roku, a to někdy v průběhu srpna/augusta.