Společnost Qualcomm je asi do povědomí příznivců mobilních technologií nejvíc zapsaná jako výrobce procesorů. Na podzim každého roku nám představí nový vlajkový čipset Snapdragon a v průběhu roku pak také procesory pro telefony střední třídy nebo nositelnosti. Ale nejen tím je Qualcomm živ. Produkují například i modemy a dva zbrusu nové právě teď představili.

Vzhledem k tomu, že se Qulacomm výrazně podílí i na vývoji zlepšení výkonu a dostupnosti 5G sítí, jsou čerstvě uvedené modemy Snapdragon X72 a X75 navržené tak, aby plně podporovaly sítě 5G Advanced a otevřely cestu pro Wi-Fi 7. Modem Snapdragon X72 je ušitý na míru chytrým telefonům střední třídy a Snapdragon X75 je přichystaný jak pro telefony, tak i pro automobily, počítače a průmyslový IoT.

Modem Qualcomm Snapdragon X72

Tento modem společnosti Qualcomm je postavený na 10nm výrobní technologii. Podporuje pásma sub-6 GHz i nový anténní modul QTM565 mmWave a dosáhne maximální rychlosti stahování až 7,5 Gbps a uploadu až 3 Gbps. Podporuje samostatné i nesamostatné režimy 5G a také funkci dvou SIM karet. Jeho součástí je i technologie Qualcomm 5G PowerSave Gen4 a RF Power Efficiency Suite pro delší výdrž a stabilitu baterie. V prvních chytrých telefonech se tento modem může objevit už na konci letošního roku.

Modem Snapdragon X75

Jak již bylo řečeno, modem Snapdragon X75 připravila společnost Qualcomm pro automobily, počítače a průmyslový IoT. Lze jej ale využít u prémiových telefonů. Je postavený na 4nm výrobním procesu a podporuje pásma sub-6 GHz i QTM565 mmWave. Dosáhne maximální rychlosti stahování až 10 Gbps a rychlost uploadu je až 3 Gbps. Stejně jako u předchozího modemu zde najdeme technologie Qualcomm 5G PowerSave Gen4 a RF Power Efficiency Suite. O obou nových modemech pak Qualcomm tvrdí, že představují významný krok vpřed ve vývoji technologie 5G. Nabízejí vyšší rychlost stahování, lepší pokrytí a vylepšenou energetickou účinnost. Díky tomu jsou ideální pro použití v široké řadě zařízení.