Společnost MediaTek si v posledních letech získala popularitu díky svým procesorům z produktové řady Dimensity. Nevydává v ní ale jen vlajkové čipsety, jako je třeba loňský Dimensity 9200. Najdeme tu i procesory pro telefony střední třídy. Výrobci telefonů v segmentu vyšší střední třídy často používají například čipset Dimensity 8200. Ten najdeme i u nového herního telefonu iQOO Neo 7. A protože je Dimensity 8200 už nějakou dobu na trhu, MediaTek přišel s novým čipsetem pro střední třídu, Dimensity 7200.

Hlavní parametry Dimensity 7200

Nový procesor Dimensity 7200 výrobce představil pro telefony střední třídy se zaměřením na hraní her a fotografovaní. To jsou totiž dva hlavní atributy, které uživatelé u takových telefonů preferují. Čipset stojí na druhé generaci 4nm výrobní technologie TSMC, což je stejná technologie, kterou MediaTek použil i u výroby procesoru Dimensity 9200.

Asi není potřeba dodávat, že Dimensity 7200 má osm jader, kdy dvě jádra Cortex-A715 běží na frekvenci 2,8 GHz a s nimi do páru jde šest jader Cortex-A510. Díky tomu je výkon srovnatelný s čipsetem Snapdragon 7 Gen1. Navíc pro optimalizaci výkonu je připravená vestavěná jednotka APU, která se podílí na zpracování AI úloh. Jako grafiku MediaTek použil čtyřjádrovou ARM Mali-G610.

Dimensity 7200 podporuje FullHD+ displeje s obnovovací frekvencí až 144 Hz, HDR10+, CUVA HDR a Dolby HDR. Hráči mobilních her ocení technologii MediaTek HyperEngine 5.0 a Variable Rate Shading (VRS) na bázi umělé inteligence. Technologie zajistí úsporu energie, inteligentní optimalizaci zdrojů CPU a GPU pro lepší výdrž baterie a plynulé hraní.

MediaTek pamatoval i na fanoušky fotografování a přidal technologii MediaTek Imagiq 765 a 14 bitový HDR-ISP. Proto Dimensity 7200 podporuje hlavní fotoaparát s rozlišením až 200 MPix, nahrávání 4K HDR videa a automatické ostření na všechny pixely. Je tu také podpora pro nahrávání videa ze dvou kamer, každé v rozlišení FullHD. Kromě toho procesor podporuje sub-6 GHz 5G s agregací 2CC nosičů a rychlostí stahování až 4,7 Gbps. Dále nechybí podpora Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. První telefony s Dimensity 7200 dorazí na čínský trh už brzy, zřejmě ještě v tomto kvartálu.