Segment nositelností, respektive chytrých hodinek, se rok od roku rozrůstá. Chytré hodinky už dávno neslouží jen pro sledování času nebo sportovních aktivit. Čím dál tím víc se stávají také naším osobním lékařem. Ano, zdravotních funkcí v hodinkách přibývá a díky tomu máme pod kontrolou náš spánek, tep a stres. Pandemie koronaviru odstartovala  vývoj senzoru pro monitoring okysličení krve a v poslední době se u hodinek začíná objevovat i funkce pro sledování menstruačního cyklu nebo EKG. Výrobci hodinek také pracují na funcích pro sledování hodnot glykemie a krevního tlaku. V tomto směru si dobře vede například značka Fitbit.

Hodinky Fitbit vám změří krevní tlak

Na snímači, který by uměl změřit krevní tlak pracuje značka Fitbit už od roku 2021. Tehdy zahájili výzkum a vývoj systému, který by uměl změřit tlak bez nutnosti použití manžety na paži. Na studii se podíleli uživatelé hodinek Fitbit Sense a cílem studie bylo zjistit, jak využít sledování tepu pro změření krevního tlaku. V té době došlo k akvizici značky Fitbit společností Google. To zřejmě urychlilo vývoj natolik, že nyní značka Fitbit požádala o patentování nové technologie pro měření krevního tlaku. Ta by se už brzy mohla objevit v chytrých hodinkách.

Patentová dokumentace a nákresy ukazují nositelnost, která má senzor pro měření tlaku v displeji. Tento senzor pracuje na principu manžety, kterou máme při běžném měření tlaku na paži. Při měření tlaku na hodinkách je potřeba přitlačit ukazováček na displej v místě, kde leží senzor. Tlak prstu na displeje funguje stejně jako tlak nafouknuté manžety na paži a dojde k odečtu krevního tlaku.

Fitbit následně uživatelům této nositelnosti poskytne přesné instrukce, jaký tlak na displej, potažmo na zápěstí, kudy prochází radiální tepna, vyvinout. Senzor také měří tepovou frekvenci, což je důležité pro výpočet hodnot systolického a diastolického tlaku. Vychytávka je to skvělá a usnadní život těm, kteří si denně měří tlak na běžném tlakoměru. Zatím ale Fitbit tuto technologii jen patentoval, takže není vůbec jasné, kdy ji připraví pro komerční využití u svých nositelností.