Na začátku tohoto měsíce se na síti objevila zpráva, že Spojené státy chtějí ještě přitvrdit v sankcích proti společnosti Huawei. Na stránkách agentury Reuters o tom hovořili lidé z okruhu exekutivy prezidenta Bidena s tím, že se rozšíří seznam “zakázaných exportních položek”. Toto rozšíření se mělo především dotknout několika technologií, které se úzce pojí s procesory. Jak víme, americké sankce trvají již několik let. Američtí producenti, jako je například Google, Qualcomm, Intel nebo Broadcom mohou spolupracovat s Huawei jen po udělení rámcových licencí.

To v praxi znamená, že Huawei může od společnosti Qualcomm odebírat procesory Snapdragon, ale jen s omezením pro 4G sítě. A stále platí, že jejich telefony a další zařízení nepodporují služby a aplikace společnosti Google. Pokud by nová omezení vstoupila v platnost, například Qualcomm by zřejmě už nemohl čínskému gigantu dodávat procesory úplně.

Qualcomm mírní obavy ze sankcí vůči Huawei

Je jasné, že tyto zprávy nejsou pro Huawei dobré, a dost možná i pro Qualcomm. Obě společnosti by tratily, a to především na ziscích. Nyní to ale vypadá, že situace nebude tak žhavá, jak se původně předpokládalo. Na pravou míru se to pokusil uvést Alex Rogers, prezident Qualcomm Technology Licensing (QTL) & Global Affairs, v rozhovoru pro stránky HuaweiCentral. Společnost Qualcomm prý zatím není obeznámená s provedenými změnami či úpravami licencí. A proto zatím nepředpokládají nějaký významný dopad na dodávky pro společnost Huawei. Dodal, že Qualcomm už nyní vlastní licence, které mu umožňují dodávky technologií 4G a nebo i Wi-Fi. Licence prý mají platnost několik let, takže přímé zastavení dodávek teď nehrozí.

Toto sdělení zástupce společnosti Qualcomm přichází jako velká úleva pro fanoušky společnosti Huawei. Informace o zastavení dodávek 4G procesorů, technologií Wi-Fi 6 a 7, technologií souvisejících s umělou inteligencí a také výkonných výpočetních a cloudových technologií, způsobila obavy o další existenci Huawei. Alespoň letos se tedy snad dočkáme vydání několika prémiových telefonů, které budou pohánět procesory Snapdragon 8+. Konkrétně jde o modely Huawei P60, Mate X3 a Mate 60. Je pravděpodobné, že čínský výrobce se pokusí předzásobit procesory Snapdragon, aby jich měl dostatek pro celý letošní rok.