Řada Vivo X90 byla uvedena na trh v Číně v listopadu loňského roku. Vivo se tak podařilo stát se světovou značkou chytrých telefonů, která nasadila zařízení s procesory Dimensity 9200 i Snapdragon 8 Gen 2. Řadu tvořily modely X90, X90 Pro a X90 Pro+. Tato zařízení byla navržena s působivými specifikacemi a s parádní optikou ZEISS. Od uvedení na trh v Číně čekali globální fanoušci značky netrpělivě na globální vydání. A nyní ten den konečně nastal. Vivo tak uvádí na světové trhy řadu Vivo X90 a jejími zástupci budou modely Vivo X90 a Vivo X90 Pro.

VIVO X90 A X90 PRO – DISPLEJ A HARDWARE

Z hlediska základního hardwaru jsou si modely X90 i X90 Pro úzce příbuzné. Duo vlajkových lodí je vybaveno stejným 6,78palcovým AMOLED displejem s rozlišením 2 800 x 1 260 pixelů, obnovovací frekvencí 120 Hz a podporou HDR 10+. Tyto displeje jsou také velmi jasné s maximálním jasem až 1 300 nitů. Displeje mají jemné zakřivení, které dodává prémiový vzhled. V horní části máme vycentrovaný výřez s děrovaným otvorem pro selfie kameru.

MEDIATEK DIMENSITY 9200 PŘICHÁZÍ S AMBICÍ OHROZIT PRVENSTVÍ SNAPDRAGONU

Model X90 Pro+ nemíří na globální trhy, alespoň ne v tuto chvíli. Vivo si proto vybralo SoC Dimensity 9200, aby mohlo konkurovat na trhu plném vlajkových lodí se Snapdragonem. Kolegové z Gizchina.com se přímo na toto rozhodnutí Viva zeptali a společnost si je výkonem Dimensity 9200 jistá. Vivo se také neustále snaží diverzifikovat své portfolio s více partnery. Tentokrát si pro pohon svých vlajkových lodí vybrala MediaTek.

Pokud jde o specifikace, Dimensity 9200 přináší 1 x ARM Cortex-A715 s taktem až 3,05 GHz, 3 x ARM Cortex-A715 s taktem až 2,85 GHz a 4 x ARM Cortex-A510 s taktem až 1,8 GHz. Grafiku zajišťuje výkonný procesor ARM Immortalis-G715 s podporou ray tracingu. Po technické stránce se Dimensity 9200 vyrovná Snapdragonu 8 Gen 2. Oba telefony mají také úložiště UFS 4.0 a operační paměť LPDDR5X.

Nové partnerství společností MediaTek a Vivo pro využití Dimensity 9200 není jen hrubým výpočetním výkonem. Obě společnosti spolupracovaly na vylepšení zážitku z nejnovějších vlajkových lodí Vivo. K dispozici je nový přenos zpracování dat z procesoru do paměti UFS. Díky němu je přepínání aplikací a stahování na pozadí ještě rychlejší.

DALŠÍ TECHNICKÉ ÚDAJE A FUNKCE

Vivo X90 a X90 Pro

Vivo X90 a X90 Pro jsou také vybaveny stereofonními reproduktory pro pohlcující zvukový zážitek. Navíc mají certifikaci IP68 pro odolnost vůči vodě/prachu. Pokud jde o konektivitu, oba telefony jsou vybaveny Wi-Fi 6 a nejnovějším standardem Bluetooth 5.3. K dispozici je také IR senzor.

Zařízení jsou také vybavena funkcí rychlého nabíjení. Vivo X90 je vybaven baterií s kapacitou 4 810 mAh a X90 Pro má o něco větší baterii s kapacitou 4 870 mAh. Obě zařízení se rychle nabíjejí s výkonem 120 W. Pokud jde o software, oba telefony jsou dodávány s předinstalovaným systémem Android 13 a FuntouchOS 13. Společnost nabízí režimy vyváženého a rychlého nabíjení.

VELKÁ ZAJÍMAVOST ŘADY VIVO X90 – OPTIKA ZEISS A ISP VIVO V2

Obě zařízení jsou při pohledu na celkové specifikace skvělými vlajkovými telefony. Velkým vrcholem je však oddělení fotoaparátů. Během předpremiéry společnost Vivo uvedla, že se jedná o vůbec nejlepší fotoaparát v historii řady Vivo X.

Nové smartphony přicházejí s nejnovějšími vymoženostmi od společnosti ZEISS. Výrobce objektivů a společnost Vivo v posledních několika letech spolupracují na zlepšení fotografování na scéně chytrých telefonů. Výsledkem je, že společně vyvinuli sestavu fotoaparátů uvnitř řady Vivo X90. Kromě nových specifikací fotoaparátů vyvinula společnost také nový ISP (Image Signal Processor). Ve skutečnosti se jedná o třetí generaci (V1, V1+ a nyní V2) vlastního vyvinutého čipu Vivo – Vivo V2.

VIVO X90 SERIES POWERED BY ZEISS

Vivo X90 a X90 Pro

Smartphone X90 Pro je vybaven 1″ 50Mpx snímačem Sony IMX989 s technologií 4-in-1 pixel binning a velikostí pixelů 3,2 μm. Hlavní fotoaparát má světelnost F/1,75 a je plně v souladu s objektivem Zeiss T*.

Telefon má také 12 MP ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.0, automatickým ostřením a 108stupňovým záběrem. K dispozici máme také 50 MP teleobjektiv se světelností f/1,6 pohánějící optický zoom. Jak hlavní objektiv, tak teleobjektiv přinášejí systém OIS.

ŘADA VIVO X90 – GLOBÁLNÍ DOSTUPNOST

Řada X90 se bude prodávat v barevných variantách Breeze Blue a Asteroid Black, zatímco model X90 Pro v barevném provedení Legendary Black. Ta má ve spodní části povrchovou úpravu připomínající prémiovou kůži. Nádherná červená barva se bohužel na globální trhy nedostane. Doufáme, že společnost Vivo najde způsob, jak tuto jedinečnou variantu v budoucnu přinést. A u nás bude dostupný pouze model X90 Pro.