Společnost Huawei nemá v posledních několika letech zrovna na růžích ustláno. Vše začalo v roce 2019, kdy čínského výrobce přidala americká exekutiva na “černou listinu” a nastavila vůči němu poměrně tvrdé sankce. Huawei postupně ztrácel své americké dodavatele hardware i software. Spolupráci s ním omezila například společnost Google, Qualcomm, Intel a nebo Broadcom. V roce 2020 se chvíli zdálo, že může dojít ke zrušení nebo alespoň zmírnění sankcí, ale tehdejší prezident USA, Donald Trump, nakonec sankce prodloužil až do roku 2021. Důvodem bylo stále přetrvávající riziko narušení národní bezpečnosti USA.

Americké firmy sice v roce 2020 dostaly licencovaná povolení pro rámcové obchodování s Huawei, ale i licencované obchodování bylo okleštěné. A tato situace se nezměnila dodnes. Kdysi čínský gigant sice dnes může od společnosti Qualcomm odebírat procesory Snapdragon, ale jen s omezením pro 4G sítě. A stále platí, že jejich telefony a další zařízení nepodporují služby a aplikace společnosti Google. Proto není na globálních trzích a zejména v Evropě o produkty Huawei velký zájem. Ovšem na čínský trh zatím tato omezení a sankce velký vliv nemají.

USA zatloukly společnosti Huawei další hřebík do rakve

Licence pro americké dodavatele byly udělovány i v prvních měsících vlády prezidenta Bidena. Nyní to ale vypadá, že Spojené státy opět chtějí vůči Huawei přitvrdit. Podle informací na stránkách Reuters se o tom prý zmiňují tři lidé z okruhu Bidenovy exekutivy. Podle těchto zdrojů exekutiva zastavila schvalování exportních licencí pro americké společnosti. A dalším krokem prý bude rozšíření seznamu “zakázaných” exportních položek.

O jaké položky půjde? Patří mezi ně například technologie 4G, Wi-Fi 6 a 7, technologie související s umělou inteligencí a také výkonné výpočetní a cloudové technologie. Tyto nové zpřísněné sankce mohou do budoucna pro Huawei znamenat definitivní konec v přístupu k technologicky vyspělejším procesorům. Už nyní má stopku ve slévárnách TSMC a Samsung. Jedinou možností jsou tak čínské slévárny, které ale nabízejí jen, řekněme, technologicky jednodušší čipsety.