Společnost Nokia se v roce 2016 pokusila o návrat na scénu pod křídly společnosti HMD Global. Na začátku to byla pro mnoho fanoušků velká událost a zájem o telefony Nokia byl obrovský. Pak ale přišel propad, protože výrobce nebyl schopný zvládnou velkou konkurenci a tlak na produkci prémiových modelů. Jejich výroby se vzdali a začali se orientovat na telefony střední a základní třídy. Tato strategie jim zatím celkem funguje, respektive funguje zatím natolik, že Nokia nezanikla. A nyní došlo na evropském trhu na uvedení jednoho telefonu, který má parametry základní třídy, operační systém Android 12 Go Edition a nízkou cenu. Jde o model Nokia C12 a my se právě teď podíváme na jeho specifikace.

Design a displej modelu Nokia C12

Telefon Nokia C12 už svým designe dává jasně najevo, že jde o základní a levný model. Boční rámečky kolem displeje jsou sice úzké, ale brada je opravdu široká a také nad obrazovkou vidíme širší rámeček s velkým kapkovitým výřeze pro přední kameru. V levém horním rohu zadního panelu pak najdeme jeden snímač hlavního fotoaparátu a pod ním LED blesk. Displej jako takový má úhlopříčku 6,3 palce, rozlišení 1600 × 720 pixelů a poměr stran 20:9. Obnovovací frekvence dosáhla na 60 Hz, ale u telefonu tohoto typu ani nelze s vyšší obnovovací frekvencí počítat.

Další specifikace

Jestliže je Nokia C12 levným telefonem se základními specifikacemi nemůžeme na postu procesoru očekávat “trhače asfaltu”. Najdeme zde čipset Unisoc SC9863A s grafikou IMG8322 a maximálním taktem 1,6 GHz. Doplnily jej 2 GB operační paměti a 64 GB interního úložiště, které lze dále rozšířit. Konektivitu zastupuje 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, port microUSB a 3,5 mm audio jack. Snímač otisků prstů chybí úplně, takže pro odemknutí telefonu je potřeba použít přední kameru. Operačním systémem je Android 12 Go Edition. Překvapivě zde ale najdeme odolnost podle certifikace IP52 a tvrzené sklo na displeji.

Baterie má kapacitu 3000 mAh, což v dnešní době opravdu není mnoho. Akumulátor je navíc vyjímatelný a výkon nabíjení výrobce neuvádí, takže ani v tomto případě zázraky nečekejme a počítejme s 5 W nabíjením. Přední kamera má skromných 5 MPix a jediný snímač hlavního fotoaparátu pak dostal 8 MPix. Celkově se tedy dá říci, že Nokia C12 svými parametry tak trochu připomíná telefony z roku 2015. Na začátku jsme naznačili, že právě uvedený telefon má nízkou cenu. Ta je na evropském trhu nastavená na 119 euro, což je zhruba 2851 Kč. Do prodeje jdou barevné varianty Dark Cyan, Charcoal a Light Mint. Telefon Nokia C12 se  nejdřív začne prodávat v Německu a Rakousku a pak se dostane i na další evropské trhy.