Na konci roku, případně na začátku nového roku, mnozí z nás bilancují a vyhodnocují své úspěchy a neúspěchy. A v našem případě je toto bilancování spojeno s prodeji chytrých telefonů na globálních trzích. Už loni se proslýchalo, že globální trh a prodeje chytrých telefonů na něm klesají a to i přesto, že pandemie koronaviru dospěla ke svému konci. V rámci vyhodnocení prodejů telefonů se zajdeme podívat na stránky společnosti Canalys, kde její analytici vypracovali zprávu o prodeji a dodávkách telefonů ve 4. čtvrtletí roku 2022.

Jak vypadal globální trh s telefony ve 4. kvartálu 2022?

Podle zprávy analytiků společnosti Canalys se globální trh s chytrými telefony ve 4. čtvrtletí 2022 meziročně propadl o 17 %. Celoroční pokles je 11 % a pokud bychom to převedli na konkrétní čísla prodejů, tak jde o 1,2 miliardy kusů telefonů prodaných v roce 2022. Loňský rok byl tedy náročný pro všechny výrobce chytrých telefonů, respektive náročný v rámci udržení prodejů. Klesaly totiž i prodeje na indickém trhu, což je opravdu velké překvapení.

A jak to vypadalo ve 4. kvartálu 2022 na globálním trhu u jednotlivých etablovaných výrobců? V tomto kvartálu nejlépe bodovala společnost Apple s 25 % tržním podílem, což je nejvyšší tržní podíl, kterého kdy Apple dosáhl. Navzdory klesající poptávce a problémy s výrobou se na druhé místo dostala společnost Samsung s 20 % tržním podílem. Na třetím místě je společnost Xiaomi, ale její tržní podíl klesl na 11 %, a to především kvůli problémům na indickém trhu. První pětici pak uzavírají společnosti Oppo a Vivo s 10 % a 8 % tržním podílem.

A jaké jsou podle analytiků výhledy pro rok 2023? Výrobci prý budou k produkci a prodejům přistupovat obezřetně. To i s ohledem na to, že globální trh není nafukovací. Budou upřednostňovat ziskovost a chránit si tak svůj podíl na trhu. Někteří výrobci už nyní snižují výrobní náklady, aby se přizpůsobili nové tržní realitě. Výrobci také chtějí budovat pevné vztahy se svými distribučními partnery a prodejci. Analytici dále odhadují, že trh s chytrými telefony zaznamená v letošním roce jen marginální růst. Evropský a americký trh je letos ovlivněný ekonomickým zpomalením, inflací a zvýšením úrokových sazeb. Naopak trhy v jihovýchodní Asii mohou ve druhé polovině roku zaznamenat mírný růst.