Na vlajkové procesory společnosti Qualcomm každým rokem na podzim netrpělivě čekají jak výrobci chytrých telefonů, tak i jejich uživatelé. Procesory Snapdragon 8 jsou prostě symbolem výkonu už několik let. Zpravidla tyto čipsety pro Qualcomm vyrábějí společnosti TSMC a také Samsung. Jde totiž už o letitou spolupráci těchto společností, takže je jisté, že i letos Qualcomm svěří výrobu procesoru Snapdragon 8 Gen3 těmto dvěma producentům.

Snapdragon 8 Gen3 bude postavený na 3nm výrobní technologii

Zpravidla byla výroba vlajkových čipsetů společnosti Qualcomm rovnoměrně rozdělená mezi TSMC a Samsung. Ovšem podle tchajwanských stránek Bnext může letos společnost TSMC získat většinu produkce čipsetu Snapdragon 8 Gen3. Je to dáno tím, že procesor je postavený na 3nm výrobní technologii a právě ta od TSMC má velmi vysokou výnosnost, a to až 80 %.

Tchajwanské stránky citují odborníky, kteří se specializují na polovodiče. Podle nich je současná míra výnosu z 3nm GAA waferu zhruba 60 % až 70 %. Ovšem TSMC se podařilo výnos z jednoho waferu zvýšit až na 75-80 %. Existuje mnoho klíčových faktorů, které výnos ovlivňují, ať už jsou to použité matriály, parametry a také výrobní stroje. Všechny tyto faktory jsou variabilní a zdá se, že právě společnost TSMC dobře vyladila jejich souběh. Vyšší výnosy z jednoho waferu lákají nejen Qualcomm k využití výroby budoucího vlajkového čipsetu. Také společnost Apple tu plánuje výrobu procesoru A17 Bionic.

A jak je na tom s výnosem společnost Samsung? Ta údajně před uzavřením partnerství s americkou společností Silicon Frontline Technology dosáhla výnosu zhruba jen 20 %. A to je zjevný důvod proč Qualcomm přesunul většinu výroby procesoru Snapdragon 8 Gen3 do sléváren TSMC. Procesory tedy budou kvalitnější, ale s tím jde ruku v ruce i jejich cena. Špičkové technologie jsou zkrátka drahé.  A samozřejmě se jejich cena promítá i do koncové ceny chytrých telefonů. Je proto pravděpodobné, že telefony s čipsetem Snapdragon 8 Gen3 v roce 2024 budou ve srovnání s telefony se Snapdragonem 8 Gen2 poněkud dražší.