Jak všichni víme, společnost Samsung kromě jiného produkuje také své vlastní procesory Exynos. Tyto čipsety pro telefony nižší a střední třídy jsou celkem výkonné a úspěšné. Ale v segmentu vlajkových lodí jsou úspěchy Samsung procesorů poměrně dost diskutabilní. Ne všichni uživatelé jsou s nimi spokojeni. Také s nelibostí nesou, že například prémiové telefony řady Galaxy S se na některý trzích prodávají s čipsety Exynos a na jiné zas jdou s prémiovými procesory společnosti Qualcomm. Rozdíl mezi Snapdragonem 8 Gen1 a Exynosem 2200 byl doslova propastný. A dost možná proto se Samsung rozhodl, že modely řady Galaxy S23 půjdou na všechny trhy se Snapdragonem 8 Gen2.

Informace o tom, že telefony ze série Galaxy S23 pohání výhradně čipset Snapdragon 8 Gen2 ale nepřišla přímo od Samsungu. Potvrdil ji totiž ve své tiskové zprávě Qualcomm. Je tedy možné, že Samsung není se svým čipem Exynos příliš spokojený a proslýchá se, že jeho vývoj je pozastavený. Nicméně není úplně ukončený.

Podle posledních informací na stránkách TheElec prý ale vznikl v divizi Mobile Experience speciální tým pro vývoj řešení aplikačních procesů. Z toho plyne, že Samsung buď chce čipsety Exynos víc optimalizovat pro telefony Galaxy a nebo, což je pravděpodobnější, vyvíjí nové procesory pro své budoucí prémiové telefony.

Řada Galaxy S25 dostane nový procesor Exynos

Nově vzniklý tým povede výkonný viceprezident Choi Won-Joon, který se k společnosti Samsung připojil v roce 2016, a to po několikaleté praxi ve společnosti Qualcomm. Joon podle posledních informací podpoří vývoj prvních prémiových procesorů Samsung pro telefony řady Galaxy S25. Ty se na trhu objeví v roce 2025, takže na vývoj prémiového čipsetu je času dost. Zdá se tedy, že v letech 2023 a 2024 Samsung neplánuje uvedení nového vlajkového čipsetu Exynos. Doufejme, že se vývoj nového procesoru za dva roky podaří a jeho výkon se dostane na opravdu špičkovou úroveň, která stávajícím procesorům chybí.