Ještě jednou se vrátíme k nedělní představovačce společnosti Xiaomi. Nejen že došlo na uvedení vlajkových telefonů Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro, ale svou premiéru odehrála i nová verze nadstavby, MIUI 14, postavená na operačním systému Android 13. Samozřejmě oba nové telefony ji už mají, takže si jejich majitelé hned mohou užívat nových funkcí jak operačního systému, tak i uživatelského rozhraní. Kromě toho má nová verze nadstavby také objemově menší firmware než verze MIUI 13. A má také vylepšenou architekturu, výkon a efektivitu.

Novinky v nadstavbě MIUI 14

Nejdřív se podíváme na design uživatelského rozhraní MIUI 14. Vzhled je poměrně dost přepracovaný, ikony jsou velké, ale jejich velikosti lze upravit. Jsou tu i nové formáty widgetů a složek na domovské obrazovce a i ty si mohou uživatelé přizpůsobit. Ovšem ve srovnání s úpravami software jde jen o kosmetické úpravy.

Vývojáři společnosti Xiaomi se u nadstavby MIUI 14 totiž soustředili především na výkon. Došlo k výrazné optimalizaci využití systémové paměti a redukci systémových aplikací. Zůstalo zde jen osm aplikací, které nelze odinstalovat. To umožnilo změnu velikosti nadstavby a úsporu 1,5 GB. Optimalizovaná je i paměť pro využití aplikací třetích stran, které nyní běží rychleji a plynuleji. Software také nabízí nové možnosti správy notifikací, kdy nově nainstalované aplikace vyžadují autorizaci upozornění. Výrazné je vylepšení také soukromí, protože žádná uživatelská data se neukládají na cloudu, ale všechny akce se provádějí přímo na zařízení.

V MIUI 14 najdeme i několik nových funkcí umělé inteligence, jako je extrahování textů z obrázků, podržení textu na obrázku v galerii pro snadnou identifikaci a nebo funkce pro živé titulky u videokonferencí. V souvislosti s tím se zlepšily i funkce hlasového XiaoAI asistenta, který nyní provádí každodenní úkoly pomocí jednoduchých hlasových příkazů. Mimo jiné nová verze uživatelského rozhraní nabízí i snadné propojení s ostatními produkty ekosystému Xiaomi. Společnost Xiaomi také oznámila, že v Číně začne aktualizace na MIUI 14 v lednu/januári 2023 a nejdříve aktualizaci dostanou nejnovější telefony, mezi kterými je řada Xiaomi 12, Xiaomi Mix Fold 2 a nebo také série Redmi K50.