Hodnocení recenzenta

Jestliže chcete své kreativní schopnosti využít při gravírování a zároveň máte dostatek trpělivosti, může vás toto zařízení oslovit. Nepočítejte ale s tím, že dostáváte 100 % odladěný produkt, který rozbalíte a fungujete.

5
x/10

Jste-li kreativní a rádi vyrábíte dárky vlastníma rukama, máte dnes nespočet možností, jak se realizovat. Jednou z nich je také pořízení gravírovačky. Na výběr jsou ruční modely za pár stovek až po laserové automatické stroje v řádech tisíců korun. Jeden takový model nám dorazil do redakce na vyzkoušení. Jak moc vám tento přístroj umožní se realizovat, snad napoví následující recenze Voidmicro Engraver-O.

RECENZE VOIDMICRO ENGRAVER-O – BALENÍ

Gravírovačka dorazila v poměrně velké krabici vystlané tvrzeným molitanem a mnoha pytlíky s jednotlivými díly, které si nejprve musíte poskládat. Jak na to je první z oříšků, které je potřeba u tohoto zařízení rozlousknout. Papírový návod přiložený není, najdete jej v elektronické podobě i jako video na přiloženém USB disku, kde je také k dispozici obslužný software. Obrázkový návod mě svojí názorností příliš nenadchnul, přešel jsem tedy k videu. To je natočeno amatérsky telefonem na výšku, takže také žádná sláva. Nezbývalo než kombinovat oba dva návody a za hodinu bylo vše smontováno a připraveno k zapojení. Po složení zbylo pár dílů navíc, které si můžete nechat do zásoby jako náhradní díly.

Gravírovačku je potřeba nejprve složit

Gravírovačku je potřeba nejprve složit

ZPRACOVÁNÍ

Byť je dokumentace nedokonalá, složení jednotlivých dílů bylo poměrně snadné. K jejich zpracování nemohu mít žádné výhrady. Vše do sebe perfektně sedlo, takže celková pevnost nutná pro přesné gravírování je zajištěna. Po této stránce nelze výrobci vůbec nic vytknout. Horší už to je ale s měřítkem, které na konstrukci zcela chybí. Kde vlastně je výchozí bod gravírování, jaká je oblast, kde všude může laser pracovat, se nedozvíte. Tím dobrodružství se sladěním hardwaru a softwaru teprve začíná.

Jak vysoko má být laserová hlava výrobce neporadí

Jak vysoko má být laserová hlava výrobce neporadí

RECENZE VOIDMICRO ENGRAVER-O – ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

SOFTWARE

Výrobce přikládá ke gravírovačce stejnojmennou aplikaci VoidMicro, kterou ani není potřeba instalovat. Stačí ji spustit přes .exe soubor. Aby vám ale aplikace se zařízením fungovala, je potřeba nejprve nainstalovat ovladače, které najdete taktéž na USB disku. Po spuštění aplikace je potřeba kliknout v menu na tlačítko CONNECT, čímž dojde k propojení aplikace a zařízení, což indikuje pohyb laserové hlavy do bodu 0. Ten odpovídá levé horní spojnici zobrazené matice s měřítkem, jakožto oblasti pro gravírování. Ve výchozím stavu je oblast velká 17 × 20 cm. Aplikace umožňuje tuto plochu měnit teoreticky do nekonečna. Upozornění na fyzické rozměry gravírovačky se nekoná. Vzhledem k tomu, že žádné měřítko na konstrukci gravírovačky není, nezbývá než se pustit metodou pokus-omyl a naučit se odhadnout místo, kde gravírovaný objekt fyzicky bude. Případně si poradit tak, že si  matici obtáhnete pomocí čar a do podkladové desky si ji vygravírujete. Posloužit samozřejmě může i pravítko a tužka.

Jak se s aplikací pracuje, se musíte dopátrat sami

Jak se s aplikací pracuje, se musíte dopátrat sami

Tímto však “radosti” s aplikací teprve začínají. Použitelný návod k ní totiž neexistuje. Na webových stránkách výrobce sice jakýsi popis nechybí, ale příliš toho nenapoví a navíc ne úplně odpovídá položkám v aplikaci, což je způsobeno patrně starší verzí návodu. Nezbývá tedy než dál zkoušet, co změny jednotlivých parametrů způsobí a věřte, že to je zábava na dlouhé zimní večery. Přiznám se, že smysl některých nastavení jsem ve finále ani nerozluštil.

MOBILNÍ APLIKACE

Pokud dáváte přednost práci na telefonu či tabletu, je k dispozici také mobilní aplikace pro Android i iOS. Prvně jmenovaná je ve formě .apk souboru součástí USB disku, příp. ji lze stáhnout ze stránek výrobce. Pro jablečná zařízení navštivte App Store. Komunikace mezi telefonem a gravírovačkou pak funguje pomocí Wi-Fi, kdy se připojíte napřímo k síti vytvořené gravírovačkou. Ovládání aplikace je stejně jako u její desktopové verze poměrně kostrbaté. Horší ale je, že po tapnutí na ikonu PRINT se gravírovačka k ničemu nemá. Jak tedy zprovoznit gravírování, se mi zjistit nepodařilo.

GRAVÍROVÁNÍ

Dle štítku na hlavní jednotce, odpovídá síla laseru 80 W, což by mělo stačit i na gravírování do skla či kovu. V reálu sklo i hliník snahám gravírovačky odolaly i přes nastavení plného výkonu. A to i přes to, že výrobce uvádí, že sklo i kov lze gravírovat. Spokojit se tedy musíte s měkčími materiály. Ideální je samozřejmě dřevo, překližka či plast. U něj jsem ale narazil na opačný problém, že se i při relativně malém výkonu začal v některých místech tavit, což výsledný obrázek může znehodnotit. Nepochodil jsem také u kůže,  u které docházelo k deformaci gravírovaného povrchu.

Kromě samotného gravírování, lze gravírovačku použít také pro vyřezávání. Výkon laseru si poradil s běžným papírem i 2 mm silným kartonem, do kterého lze i vypalovat, což se může hodit při tvorbě různých šablon pro obkreslování.

Ovšem ani gravírování se neobešlo bez nečekaných komplikací. Nejednou se mi stalo, že při nastaveném vyšším výkonu nad 75 % docházelo k samovolnému zastavení činnosti. Aplikace  žádnou chybovou hlášku nebo upozornění bohužel neposkytla. Vždy bylo nutné ukončit aplikaci i restartovat gravírovačku.

RECENZE VOIDMICRO ENGRAVER-O – ZÁVĚR

Po mnoha hodinách bádání a laborování  se mi nakonec jakž takž podařilo gravírovačku ovládnout. Opět se mi potvrdilo, že neznámý výrobce v Číně dokáže slušně vyrobit téměř ledaccos, ale sladit hardware se softwarem tak, aby uživatel nemusel tápat a fungovalo vše na první dobrou, už vyžaduje něco navíc. A to i u tohoto produktu chybí. Uplatnění tato gravírovačka najde všude tam, kde si vystačíte s vytvářením obrázků či textů do měkčích materiálů, příp. využijete funkci vyřezávání. Pro náročnější uživatele tento model vhodný nebude. Pokud by se mezi vámi našel někdo, kdo má zkušenosti s gravírovačkami tohoto výrobce, dejte vědět do diskuze.

Za poskytnutí gravírovačky k recenzi děkujeme e-shopu Cafago.com, kde si ji můžete objednat za cenu 255,83 USD, tedy cca 6 150 Kč. Poštovné je zdarma.